Bidenův šílený boj s rakovinou: Vzala mu syna, teď dostihla i jeho
Politická kariéra senátora, viceprezidenta a nakonec prezidenta Joea Bidena (82) se hodně točila kolem zahraniční politiky. Avšak kvůli osobní rovině se pak snažil změnit svět ještě jinak - „skoncovat s rakovinou, jak ji známe“. Když nádor na mozku zabil jeho syna, spustil velkou vládní iniciativu na podporu rozvoje diagnostických a léčebných metod. Teď, čtvrt roku po konci v Bílém domě, sága pokračuje opět v osobní rovině: Lékaři Bidenovi diagnostikovali vážnou rakovinu prostaty.
Starší politikův syn Beau Biden zemřel 30. května 2015 po několikaletém boji s mozkovým nádorem. Tehdy se viceprezident Baracka Obamy pustil do velké vládní iniciativy rapidně zlepšit vyhlídky onkologických pacientů.
„Právě teď jsme na prahu neuvěřitelných průlomů ve výzkumu i terapiích. Jen za posledních deset let jsme zaznamenali úžasný pokrok v imunoterapii, genomice, virologii a kombinované terapii,“ psal Biden v jakémsi manifestu projektu. „Před námi stojí úkol překonat některé překážky a udělat vše, co můžeme, abychom pomohli urychlit pokrok, a mohli tak poskytovat léčbu a rozšířit přístup k těmto novým přístupům pro další miliony lidí.“
Smyslem bylo co nejlepší využití federálních investic, výzkumů i dat, výpočetních kapacit, k čemuž měly pomoci cílené pobídky, úsilí soukromého sektoru i zapojení pacientů. A jasně deklaroval vytýčený cíl: „Během pěti let dosáhnout pokroku v hodnotě desetiletí - a nakonec skoncovat s rakovinou, jak ji známe.“
„Netvrdím, že jsem odborník na rakovinu. Ale mám co nabídnout, pokud jde o to být katalyzátorem a spojovat lidi,“ deklamoval viceprezident. „Vyslechl jsem desítky tisíc lidí - přeživších, pečovatelů, rodinných příslušníků -, kteří se svěřili s tím, jak tato strašlivá nemoc zasáhla do jejich životů. Setkal jsem se se stovkami nejlepších světových onkologů, výzkumníků a lékařů, kteří vedou boj proti rakovině, a s řadou filantropů, kteří do tohoto úsilí investují miliardy vlastních dolarů."
Skoncovat s rakovinou
Když se Biden vrátil do Bílého domu už coby prezident, roku 2022 program restartoval pod jménem Cancer Moonshot (s odkazem na Kennedyho ohromnou mobilizaci Spojených států ve snaze dostat Neila Armstronga a spol. na Měsíc) a s cílem redukovat počty úmrtí Američanů o polovinu během následujícího čtvrtstoletí. V tomto kontextu, ale i pro jiné choroby, zřídil agenturu ARPA-H pro pokročilý biomedicínský výzkum - po vzoru vojenské agentury DARPA, z jejíž projektů se zrodil mj. internet. Do roka měla agentura rozpočet 2,5 miliardy dolarů (55 miliard Kč), psal portál Fierce Biotech.
„Jsem přesvědčen, že jsme toho schopni. Vím, že to dokážeme, ale není to jen osobní záležitost - jde o to, co je možné," řekl Biden loni v srpnu, když potvrdil cíle a ohlásil zajištění 150 milionů dolarů (3,3 miliardy Kč) na nové výzkumné granty.
Na iniciativě měla obdobný zájem i Bidenova viceprezidentka Kamala Harrisová. Její matka Shyamala Gopalanová zkoumala rakovinu prsu - a na rakovinu tlustého střeva roku 2009 zemřela.
„Nikdo neudělal pro hledání průlomových terapií na rakovinu ve všech jejích formách víc než Joe,“ uznal v pondělí Bidenův dřívější šéf Obama. „Jsem si jistý, že s touto výzvou bude bojovat svým typickým odhodláním a grácií,“ napsal na facebooku s přáním rychlého a plného uzdravení.
Není jisté, zda či nakolik bude ve vládní podpoře boje proti rakovině pokračovat administrativa staronového prezidenta Donalda Trumpa. Jeho programem ovšem je ohromně seškrtat federální výdaje všude možně, což se hodně dotýká právě i výzkumu a vládních expertních orgánů; jen ministerstvo zdravotnictví ztratilo kvůli škrtům přes pět tisíc zaměstnanců.
Synovi Biden pomoci nedokázal, je však možné, že onkologické pokroky pomůžou jemu. Exprezidentova kancelář informovala, že se nyní zvažuje metoda léčby, včetně pokrokové hormonální terapie.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.