Cílem festivalu je otevřít „vyloučenou lokalitu“ všem návštěvníkům bez rozdílu. Letos poprvé se akce konala i za účasti místních restaurací a klubů a také se výrazně více zapojili i romští prodejci. „Nabízeli především různé cukrovinky, co známe z pouti, vafle, popcorn, cukrovou vatu, ale i tradiční romské pochoutky jako speciální piškot, který se jmenuje singa,“ říká organizátor David Oplatek.

Video
délka: 00:08.31

Ghettofest kvůli koronaviru zrušili, až tento víkend se „brněnský Bronx“ roztančil. Markéta Malá

Poprvé dětské centrum

Na festivalu se zpívalo, tančilo, besedovalo a jedlo a pilo. Novinkou byly dílny pro děti, které se konaly na dvou místech. V parku na břehu řeky si děti mohly zahrát deskové hry na chodníku nebo tvořit provázkové bublifuky. „V Káznici si mohly odpočinout u dětského kina, zúčastnit se knižní a komiksové dílny a vytvořit si diorámata na motivy knihy Krvavý Bronx,“ vypočítává Oplatek.

„Dětské dílny jsme vymysleli letos nově, reagujeme na poptávku z minulých let. A také my organizátoři jsme se dostali do věku, kdy sami máme děti a naši kamarádi mají potomky, čili chtějí si užít festival a zároveň musí zabavit ratolesti. A jsem rád, že se našla řada dobrovolníků, která si činnost vzala na starost, a tak vznikla dvě dětská centra,“ usmívá se organizátor.

Rušení kvůli koronaviru

Letošní ročník ovlivnila situace spojená s koronavirem a následnými omezeními. Festival se nekonal  v původním termínu.  „Karanténa zkomplikovala plány. Akce se obvykle koná první sobotu v červnu, ale my jsme v důsledku omezení museli přerušit přípravy. Od Velikonoc jsme čekali a sledovali postupné uvolňování. Přesto to stále vypadalo, že se nebudou akce tohoto typu konat nebo budou omezeny počtem sta osob,“ svěřuje se Oplatek. 

Fotogalerie
9 fotografií