„Zájem je vždy enormní. Můžeme však uspokojit jen část zájemců. Pouštíme maximálně skupinky do 30 osob po půlhodině,“ řekl speleolog Jiří Svozil. Hodinu a půl trvající procházka doprovázená výkladem mezi nasvícenými přírodními výtvory v podzemí se letos změnila v nezapomenutelný „zážitek“ i kvůli nošení roušek.

„Moravský kras známe, ale v Býčí skále jsme poprvé. S rouškami si poradíme, co se dá dělat,“ svěřil se Petr Hájek z Hradce Králové, který dorazil na Moravu s manželkou a třemi potomky. Jen průvodci, které čekal výklad plný zajímavostí o historii někdejšího sídla pravěkých lidí, byli od ústenky osvobozeni.

„Je to kuriózní situace, ale dbáme na bezpečnostní pravidla, zvlášť když nemůžeme zaručit v úzkých prostorách dostatečné rozestupy návštěvníků. Snažím se to vynahradit výkladem, který všechny zaujme a pobaví,“ řekl průvodce Vlasta Hanuš.

Poslední šanci navštívit Býči skálu, kde se mimo jiné natáčely některé scény filmové pohádky Korunní princ, mají zájemci příští víkend 27. a 28. června, vždy od 9. do 16.hodin.

Video
délka: 00:25.73

Prohlídka jeskynního komplexu Býčí skála v Moravském krasu TV Blesk Zdeněk Matyáš

Fenomén Býčí skála

Býčí skála je jeskyně ve střední části CHKO Moravský kras, severně od města Brna, v Křtinském údolí mezi městem Adamov a městysem Křtiny. Spolu s Rudickým propadáním tvoří po Amatérské jeskyni druhý nejdelší jeskynní systém v České republice o celkové délce přes 15 kilometrů.

Útočiště už od pravěku

Vstupní část jeskyně byla navštěvována lidmi postupně v paleolitu, neolitu, eneolitu, době bronzové, době železné halštatské, laténské, římské, slovanské, obdobně i ve středověku a novověku. První zmínka o jeskyni pochází z roku 1663. Její prostor byl podle odborníků v pravěku používán jako svatyně.

Neúnavný Jindřich Wankel

Od roku 1867 prováděl v jeskyni vykopávky lékař Jindřich Wankel, který zde objevil sídliště z doby paleolitu. Mezi nejvýznamnější objevy patří soška bronzového býčka, kterou objevili bratranci Felklovi o dva roky později. Wankel v roce 1872 našel tzv Halštatský pohřeb. Na dně Předsíně bylo nalezeno více než 40 koster a množství předmětů ze starší doby železné.

Fotogalerie
17 fotografií