Jeskyňáři se na svou výpravu vydali už v pátek. „Za jeden den nebylo možné celou trasu dlouhou 7,5 kilometru zvládnout,“ vysvětlil rozložení do dvou dnů Jan Sirotek. Tahali s sebou 60 kilo těžkou výbavu. S kolegy proto na trase bivakovali.


Technickou podporu jim postupně poskytovalo přibližně 80 dalších speleologů z celé ČR. Trasa, kterou dosud nikdo nezvládl celou překonat, procházela šesti jeskyněmi a proplavat bylo třeba šest zúžených míst, takzvaných sifonů.

„Měli jsme sice pár drobných problémů, ale nic kritického. Pár věcí nám spadlo pod vodu a my jsme je museli hledat, protože nám bylo líto to tam nechat,“ upřesnil Sirotek.


Některými místy, které měli potápěči na cestě, se už 40 let nikdo nepotápěl. Podle speleologů neměl tento extrémní a logisticky náročný výkon v historii české speleologie obdobu. Připravován byl proto několik měsíců.

Moravský kras je krasovou oblastí severovýchodně od Brna, kde bylo nalezeno už 1130 jeskyní. Nejznámější jsou Punkevní jeskyně, které společně s Amatérskou jeskyní vytvářejí nejdelší jeskynní systém v ČR dlouhý 35,5 km. Hojně navštěvované jsou i Kateřinské jeskyně, Balcarka, Sloupsko-šošůvské jeskyně a jeskyně Výpustek.

VIDEO: Speleologové objevili v Moravském krasu obří dóm.

Video
Video se připravuje ...

Speleologové objevili v Moravském krasu obří dóm Moravský speleologický klub

Fotogalerie
16 fotografií