Síly při unikátním průzkumu balvanu Mozku v Kateřinské jeskyni spojili odborníci z Univerzity Palackého v Olomouci. Správa jeskyní ČR a tým Iva Světlíka z Ústavu jaderné fyziky Akademie věd ČR. K prozkoumání obrazců je motivoval i loňský objev jiné kresby, jejíž stáří se podařilo stanovit na 6200 let.

Mozek sloužil v mladší době kamenné podle odborníků pravěkým lovcům coby kultovní kámen. „Barvivo bylo vyrobeno z popela, tedy ze spáleného dřeva. Zůstaly v něm organické vzorky, u nichž šlo určit věk. U čar z Mozku se to ovšem podařilo až napotřetí,“ prozradil archeolog Martin Golec z Univerzity Palackého v Olomouci.

Svatyně pravěkých obyvatel

„I když je současné generaci smysl této kresby nejasný, jedná se s největší pravděpodobností o místo, kde probíhaly duchovní obřady. Čáry na Mozku nevytvářejí jasný objekt, například zvíře. V obřím jeskynním sálu mohly spíš kámen dotvořit do podoby, v jakém mohl být pro tehdejší lidi svatyní, jakýmsi duchovním místem, tedy přímým spojením našeho světa se světem duchů či předků,“ podotkl k významu balvanu a kresby na něm Golec.

Obří kámen vyfotografoval už před 100 lety objevitel Věstonické venuše Karel Absolon, jenže na bližší zkoumání nedošlo. „Je kuriózní, že jeho fotky skončily bez většího zájmu v archivu. Za uplynulá desetiletí tak kolem balvanu prošly statisíce turistů, prohlíželi si ale jen dóm,“ poznamenal vědec.

Kateřinská jeskyně, která je přístupná veřejnosti, tak nyní nabídne „horkou“ novinku. A vědecký svět si ještě chvíli počká na odborný článek, který čeští odborníci k objevu připravují. 

Oblíbené místo turistů

Kateřinská jeskyně se nachází v severní části Moravského krasu nedaleko Blanska. Hlavní dóm je díky výborné akustice ideální pro hudební a pěvecké koncerty. Název je odvozen od pověsti o Kateřině, která se o této jeskyni mezi zdejšími lidmi vyprávěla. V Kateřinské jeskyni bylo objeveno velké množství kostí pravěkých zvířat, především medvědů. Pro veřejnost je otevřena od roku 1910.

VIDEO: Objev obřího dómu v Moravském krasu

Video
délka: 00:28.30

Speleologové objevili v Moravském krasu obří dóm. Moravský speleologický klub