Kbelíky s usazeninami, které ručně vynášeli z úzkého prostoru, už nikdo nespočítá! Objevený dóm pojmenovali Výroční, tamní speleologická základna totiž slaví 50 let od svého založení.

„Nevěděli jsme, co čekat. Kopali jsme východním směrem k původním ponorům, kterými kdysi do jeskyně vtékala říčka Bílá voda, dříve než změnila své koryto. Tak rozlehlý volný prostor všechny překvapil. Dóm má hodně divoký charakter, protože vznikl díky zřícení původních stěn a stropů. Dno tak vyplňují balvany a stěny nejsou ohlazené vodou jako v dříve známých částech jeskyně," popsal místo, které čekalo na své objevitele celé desetiletí, speleolog Jan Mrázek.

Objev členy Moravského speleologického klubu pochopitelně nadchl. Došlo i na oslavy. „Bezprostředně po objevu širokým úsměvem a potřesením ruky s kolegy jeskyňáři. No a po návratu na povrch něčím ostřejším náležité kvality," řekl s úsměvem Mrázek.

Průzkum pokračuje

Průzkum lokality však dál pokračuje. „Aktuálně se podařilo v jednom z konců dómu postoupit dále a objevit zhruba 30 m nových chodeb, které končí úzkým komínem s volným pokračováním. Až další akce ukážou, zda povede k dalším objevům nebo budeme řešit jiná místa. Současně musí proběhnout mapování a dokumentace. Práce je hodně před objevem, i po něm," upozornil speleolog.

Video
délka: 00:28.30

Speleologové objevili v Moravském krasu obří dóm Moravský speleologický klub