„Momentálně je zvýšená aktivita terénních motorkářů v jižní části Moravského krasu v oblasti Bílovic a Ochozu. Hluk motorek přitom ruší jak návštěvníky přírody, tak i zvěř,“ uvedl zástupce vedoucího správy chráněné krajinné oblasti Antonín Tůma a dodal: „Pneumatiky rozrývají lesní cesty, ze kterých se po deštích splavuje zemina. Ještě větší škody ale nadělají, když z cest sjedou, rozrývají půdu i v lese.“

Pokuta až 10 tisíc

Strážci přírody se na terénní motocykly i čtyřkolky v Moravském krasu zaměřují. V létě se jim podařilo přistihnout řidiče čtyřkolky, dostal pokutu 5000 korun. Na místě lze přitom uložit pokutu až do výše 10 tisíc korun.

U motorkářů je ale jejich dopadení složitější, mohou rychle zajet do lesa a hlídce ujet. „Problém je, že nemají registrační značky. Kdyby je měli, byli by snadno dohledatelní,“ uvedl Tůma. Bezohlední jezdci porušují zákon jak o ochraně přírody, tak zákon o lesích.

Nepoznáváte souseda?

Strážci žádají veřejnost o zasílání informací, kde a kdy lidé terénní motocykly viděli, ideálně s fotografií. Informace lze zasílat na e-mail: morkras@nature.cz.

„I terénní motorky potřebují tankovat pohonné hmoty, takže na benzinové stanici si jich lze všimnout, a jejich řidiči si zde musí sundat přilbu. Třeba poznáte své známé nebo sousedy,“ uvedl Tůma. Podle něj je možno volat přímo i na tísňovou linku policie 158, motocykl bez registrační značky totiž nesmí jezdit po silnicích.

VIDEO: Rys Kryštof se ztratil z Moravského krasu.