„Bohužel taková je příroda. Je potřeba tento fakt vzít na vědomí. Bez ohledu na to, že k tomu došlo krátce před vylétnutím mláďat z hnízda,“ potvrdil smutnou událost vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Moravský kras Leoš Štefka.

Sokol stěhovavý se vrátil do Moravského krasu v roce 2016 po dlouhých padesáti letech. Párek v lokalitě Vývěry Punkvy vyvedl během tří let 11 potomků. Letos v květnu stráž ochránců přírody napočítala ve dvou hnízdech sedm ochmýřených přírůstků.

Video
délka: 01:15

Smutný nález prázdného sokolího hnízda. Mláďata ulovil výr. Stráž ochránců přírody CHKO Moravský kras

Predátor výr

„Čtveřice mláďat těsně před vylétnutím z hnízda zmizela. Pod hnízdem byla nalezena hlava z mladého sokola. Vše ukazovalo na ulovení výrem velkým,“ řekl amatérský ornitolog René Bedan, který sokoly v lokalitě fotografuje. 

Útok výra se potvrdil. V jeho hnízdě se našlo opeření ze sokolího mláděte, hlava pak patřila sokolí samici staré 42 až 45 dnů. Útěchou může být fakt, že trojice mláďat z druhého hnízda na Býčí skále predátorovi unikla a už vyzkoušela i své letecké schopnosti. „Poslední se odhodlalo do vzduchu v pondělí,“ potvrdil Bedan.

Lidé ruší ptáky i s pomocí dronů 

Bez ohledu na útok výra si sokolí populace Býčí skálu a její okolí oblíbila. Pomohl tomu i fakt, že areál je valnou část roku s výjimkou tří víkendů lidem zapovězen. „Většina z nich toto rozhodnutí chápe, i když občas se najdou tací, které nemine pokuta. Našli se i návštěvníci, kteří se snažili mapovat život sokolů s pomocí dronu,“ prozradil Štefka. Býčí skálu můžete navštívit právě tento a příští dva víkendy od 9 do 16 hodin.

Fotogalerie
13 fotografií