„Chystá se kompletní modernizace zabezpečovacího zařízení, rekonstrukcí projdou mosty přes Hybešovu a přes Křídlovickou a také výhybky na jižním konci stanice,“ řekla mluvčí Správy železniční a dopravní cesty (SŽDC) Kateřina Šubová. Investice je nutná bez ohledu na polohu a termín stavby nového nádraží, aby současné mohlo ještě do otevření nového vůbec fungovat.

Největší část peněz, přes dvě miliardy, bude stát instalace nového zabezpečovacího zařízení, které nahradí dosluhující elektromechanické. U mostů přes Křídlovickou a Hybešovu sice ještě neskončilo správní řízení, v němž se řeší jejich případné prohlášení za památku, SŽDC však s nimi musí jako s památkami nakládat, což jejich opravu prodraží a prodlouží.

V červenci se nedostanete na nástupiště

Stavební práce se na začátku osobní dopravy nedotknou, bude se stavět na dolním nádraží. „Je potřeba upravit kolejiště, vybudovat podchod a postavit nástupiště. Předpoklad dokončení je v červenci,“ uvedla Šubová. Teprve poté nebude možný příjezd na páté a šesté nástupiště kvůli rekonstrukci mostů.

Neprůjezdné nádraží, zruší spoje

Pravá »mela« začne za rok – tedy v prosinci 2018, kdy naváže výluka v celém obvodu stanice, protože se začne dělat zabezpečovací zařízení, výhybky na jižním konci stanice a bude se pokračovat na opravě mostů. „Stavební práce mají být hotové do konce roku 2019 a v roce 2020 se ještě počítá s dokončovacími pracemi,“ sdělila Šubová.

Nejcitelněji zasáhnou výluky do provozu v roce 2019, protože nádraží nebude průjezdné. Vjíždět na něj budou jen některé vlaky od České Třebové, Moravského Krumlova a Jihlavy, ostatní budou využívat dolní nádraží. Počítá se také s ukončením vlaků od Tišnova v Králově Poli.

O přesunu se mluví 100 let

Brněnské hlavní nádraží se dlouhodobě nechávalo »dožít« a počítalo se s tím, že v současnosti již bude fungovat nové nádraží. Jenže to se nestalo. Proto v posledních pěti letech prochází výraznými opravami.

O jeho odsunu o kilometr na jih se sice mluví již téměř 100 let, v posledních 20 letech byl však hlas odpůrců tak silný, že se dosud nestaví. Požadují totiž zachování nádraží blízko centra města a studie proveditelnosti prokázala, že je to možné, že není bezpodmínečně nutné je přesouvat.

Do konce ledna má padnout rozhodnutí města a kraje, na které naváže ministerstvo dopravy.

VIDEO: V létě se před nádražím rekonstruoval prostor pro tramvaje. Pro nevidomé tam vznikla takováhle past…

Video
délka: 00:27.30
Video se připravuje ...

Záludná past u hlavního nádraží v Brně: Vodicí lišty vedou slepce přímo do sloupů. Jiří Nováček

Fotogalerie
12 fotografií