„Matka je uživatelkou a dealerkou drog. Snažili jsme se jí pomoci k normálnímu životu. Nechtěla ale spolupracovat,“ řekl zklamaně Patrik Neuwirt, ředitel nadace. Chlapeček zemřel na počátku dubna ve vesnici nedaleko Znojma.

Ve vesnici, kde měla matka s dítětem žít v domácnosti s lidmi, kteří se rovněž s drogami zapletli, nechtěli případ komentovat. „Věděla jsem, že s nimi žije i tato paní či slečna, ale to jen díky tomu, že na ni těsně před tragickou událostí podali ústní stížnost obyvatelé bytového domu. Bylo to kvůli jejímu psovi a já byla požádána o vyřešení této situace,“ řekla starostka obce webu IDNES.cz.

Chtěli ho dát babičce

Na sociálních sítích vyvolal případ bouři nevole. „Byla to známá místní smažka. A je neomluvitelný, co udělala, i když měla sama těžký dospívání," napsala nekompromisně jedna z žen v diskuzi.

Lidé z nadačního fondu tvrdí, že opakovaně jednali s rodinou matky miminka a hledali způsob, jak zajistit bezpečí dítěte. Domluvili se s pracovníky Orgánu sociálně-právní ochrany dítěte (OSPOD) ze Znojma na nabídce léčení jejich prostřednictvím s tím, že dítě nebude odebráno, ale dočasně svěřeno do péče babičce.

„Bohužel babička to odmítla z důvodů finanční náročnosti. Následně došlo k tragédii a dítě zemřelo,“ řekl zakladatel fondu Paul Williams Kubas. OSPOD se s odkazem na to, že má zákaz komentáře ke konkrétním případům, odmítl vyjádřit.

Případ prošetřuje policie. „Nemáme žádné indicie, že by dítě zemřelo v souvislosti s násilnou trestnou činností. Vyšetřování pokračuje. Více informací ovšem k případu nebudeme poskytovat,“ poznamenal David Chaloupka, mluvčí jihomoravské policie.

VIDEO: Zdají se kojencům sny? A proč se ve spánku smějí?

Video
délka: 03:35.60

Zdají se kojencům sny? A proč se ve spánku smějí? Science Nature Page / titulky Adam Balažovič