Někdejší sympatizant SPD v roce 2017 pokácel dva stromy na železniční tratě. První strom nastražil penzista začátkem června 2017 na koleje mezi Mladou Boleslaví a Bakovem nad Jizerou.

Druhý porazil o necelé dva měsíce později mezi stanicemi Bezděz a Bělá pod Bezdězem. Vlaky do kmenů narazily rychlostí 74 a 67 kilometrů v hodině, jen náhodou se nikdo nezranil.

V okolí pokácených stromů zanechal Balda letáky se zvoláním »Alláhu akbar!« (arabsky Bůh je veliký). Další obdobné tiskoviny, v nichž se snažil špatnou češtinou vzbudit zdání, že je psali vyznavači islámu, pak rozesílal do schránek a rozvěšoval na veřejných prostranstvích.

Chtěl tak vyvolat strach z migrační vlny. Obhajoba přitom tvrdila, že měl být souzen za obecné ohrožení, nikoliv terorismus.

Soud: Teroristický útok

„Ve shodě se státním zástupcem a rozsudky nižších soudů Nejvyšší soud konstatoval, že zde byly jednoznačně naplněny znaky zvlášť závažného zločinu teroristického útoku,“ řekl mluvčí Nejvyššího soudu Petr Tomíček.

Balda vystavil podle soudu cestující a osádku vlaku nebezpečí smrti nebo těžké újmy na zdraví. „Takovými útoky, lokalizovanými do nepřehledného místa trati, chtěl současně závažným způsobem zastrašit obyvatelstvo, když předstíral letáky pohozenými na místě činu, že se jedná o akt islamistických teroristických skupin,“ upozornil Tomíček.

Balda se k činu doznal, pronásledovaly ho prý hrůzné sny o migrantech. Hájil se také tím, že jednal pod vlivem léků, zpráv v televizi a vyjádření některých politiků.

VIDEO: Policejní komando zadrželo ukrajinského teroristu. O jeho osudu nyní rozhoduje košický soud.

Video
délka: 02:12.90

Policejní komando zadrželo ukrajinského teroristu. O jeho osudu nyní rozhoduje košický soud. tv Joj