Z moře zachránili 400 migrantů. „Vybereme si a zbytek pošleme pryč,“ varoval premiér Řecka

Autor: ČTK, sova - 
22. listopadu 2019
15:32

Řecká pobřežní stráž oznámila, že za uplynulých 24 hodin zachránila dalších asi 400 žadatelů o azyl. Stalo se tak při deseti různých zásazích v blízkosti přístavního města Alexandrupoli a ostrovů Chios a Lesbos, napsal v pátek na svém webu list Kathimerini.

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis v souvislosti s opět narůstajícím počtem migrantů, kteří se do Řecka dostávají ilegálně ze sousedního Turecka, ve čtvrtek oznámil posílení pohraniční stráže. Pozemní hranici s Tureckem má podle agentury Reuters pomoci střežit dalších 400 pohraničníků a ostrovy v Egejském moři dalších 800.

„Vítaní jsou v Řecku jen ti, které vybereme. Ty, kteří vítaní nejsou, pošleme zpátky,“ prohlásil v parlamentu Mitsotakis. „Trvale zavřeme dveře pašerákům lidí a těm, kdo chtějí (do Řecka) přijít, ačkoli nemají nárok na udělení azylu,“ dodal.

Tábory jsou beznadějně přeplněné

Pobřežní stráž podle Kathimerini při deseti uvedených záchranných operacích také zadržela tři osoby podezřelé z pašování lidí. Zachránění migranti budou přepraveni do různých přijímacích center v řeckém vnitrozemí. Zařízení na ostrovech v Egejském moři jsou totiž beznadějně přeplněná, dodal list.

Jen během pátku řecké úřady počítají s přesunem přibližně stovky běženců z ostrovů do zařízení v pevninské části země. Předpokládá se, že do konce letošního roku bude do center ve vnitrozemí přesunuto celkem na 20 000 migrantů.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) přišlo do Řecka v letošním roce téměř 60 000 lidí. Většina migrantů připlula přes Egejské moře z Turecka. V táborech na řeckých ostrovech podle agentury Reuters přebývá v naprosto nevyhovujících podmínkách 37 000 migrantů a počet těch, kteří míří do Řecka, letos roste.

Video  Spor o syrské sirotky: Hamáček varuje před dovezením mladých Afghánců do Česka.  - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy / foto Reuters

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Schlafenberg ( 23. listopadu 2019 13:04 )

To si jenom myslíte. Bude to tak jak Rothschildové a jejich lokajové jako mutti Merkel, Soros, von Schwarzenberg rozhodnou

Jan Brandis ( 23. listopadu 2019 11:23 )

Žebráci budou vyhrožovat.Sami půjdete za chvíli pryč, jen co spasete zbytek.

fotrhol ( 23. listopadu 2019 07:39 )

Pořád jen kecy a silácké natřásání... k pláči.

jonn ( 22. listopadu 2019 16:06 )

Pryč ne, ale ke dnu.

Manowar ( 22. listopadu 2019 15:53 )

Co dělá pobřežní stráž,ře jim dovolí dostat se až do Řecka.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud