Prosté venkovské stavení s jizbami, komorami, dvorkem, maštalí, dílnami, prádelnou ale třeba také hnojištěm dýchá opravdovostí.

„Všechno vypadá tak, jako kdyby si majitelé domku jen odskočili do kostela na mši nebo nakoupit do obchodu,“ říká maminka sběratelky Anna Lajzová. Ta zájemce o prohlídku ochotně provází. Zasvěceně vypráví příběhy exponátů i lidí či rodin, kteří je po sobě zanechali.

„V dílně je nářadí po dědečkovi, který byl kovářem,“ ukazuje paní Lajzová. V přístavku má své království švec. Vedlejší truhlárna dodnes voní dřevem a klihem. „Prach z ponku úplně nesmetáme. Dcera trvá na tom, aby bylo vše opravdové,“ usmívá se paní Lajzová v jizbě, kterou doplnila replika starých javornických kamen.

Muzeum v zachráněném domku

K vidění je ojedinělá sbírkou církevních a modlitebních knih. „Nejstarší je ve vlastnictví rodiny od roku 1545,“ pochlubila se Anna Zelinger. Kroje v muzeu jsou samozřejmostí. Doplňují je výšivky, keramika, originální písemnosti, staré fotografie či zarámované výuční listy řemeslníků.

Muzeum je v domku manželů Sťáhlových. Paní Zelinger jej s podporou manžela po smrti stařečků koupila. Stavení, které by jinak nejspíše spadlo, vdechla s podobně zapálenými přáteli nový život.

Starý Javorník? Práce, chléb a bible

Javorníku patří pole a rozlehlé lesy až k slovenské hranici. Jeden z největších katastrů na Hodonínsku obhospodařovalo asi 1 500 obyvatel. „Oni se ničím jiným neživili. Dělali na poli, někteří v lese a ostatní jim pomáhali. Kováři, koláři, ševci, tkalci,“ řekla Anna Zelinger. Celá obec byla soběstačná. „To nejvzácnější, co lidi doma měli, byl chleba a bible,“ zdůraznila.

V čem je Javorník jiný?

Evangelickým náboženstvím, ostatní Horňácko je římsko-katolické. A krojem. Díky farářům Molnárovi a Stehlíkovi si Javorník zachoval krojovou čistotu. Při kázáních žádal lidi, aby si čistotu kroje udrželi. „Jako děcko pamatuju, že to bylo impozantní, jak vycházely ženy jako bílé holubice z kostela,“ vzpomněla Anna Zelinger.

Kdo je Anna Zelinger?

Zpívá v ženském sboru v Javorníku, organizuje zkoušky a vystoupení. Vyhledává staré zapomenuté písně. Shromáždila neuvěřitelnou sbírku starých knih, biblí a rodinných zápisků. Ráda z nich čte, i když jsou psány švabachem. Zpracovává také rodokmen javornických rodin, který obsáhne téměř celou ves. Těší se, že jej jednou vydá jako knihu.

VIDEO: Starobylý obřadní tanec zavádka z Hanáckého Slovácka je ozdobou hodů.

Video
Video se připravuje ...

Starobylý obřadní tanec zavádka z Hanáckého Slovácka je ozdobou hodů. fb

Fotogalerie
21 fotografií