Když jí bylo osm let, učila jí ve škole učitelka Podloucká vyšívat slovácké motivy. Hlahůlková si tak začala vytvářet vzorníky, které využívá dodnes. „Už tehdy jsem šila klidně i tři hodiny v kuse,“ zavzpomínala na dětství.

Nejčastěji mužské košile

Vyšívání se pak začala víc věnovat až na vysoké škole. „Udělala jsem si pro sebe rukávce a manželovi vyšila košili. Ty mužské košile mi zůstaly, dělám je nejčastěji,“ řekla.

Video
délka: 01:14.70
Video se připravuje ...

Šárka Hlahůlková z Velké nad Veličkou ukazuje předlohy, podle kterých vyšívá. Hynek Zdeněk

S jehlou a nití tráví večery i noci. „Můj manžel musí mít asi i svatozář. Častokrát totiž šiju dlouho do noci. Párkrát se mi už i stalo, že jsem udělala poslední steh a šla pak rovnou práce,“ přiznala s úsměvem učitelka základní školy ve Strážnici.

Vyšívá celou noc

Vyšívání folklorních motivů ji stále baví. „Živit bych se tím ale nechtěla. Dokud je to koníček, tak je to zábava. Pokud bych ale musela pořád jen šít, neměla bych čas na další aktivity, třeba na zahrádku, a to by mi vadilo,“ vysvětlila čerstvá držitelka titulu Mistr tradiční rukodělné výroby.

Vyšít jednu košili je velmi drahá záležitost. Hlahůlková si účtuje 80 korun za hodinu, přičemž na jedné košili stráví i 120 hodin času. „Dosud jsem ušila a vyšila 104 pánských košil,“ doplnila statistiku. Košile tak vyjde na bezmála 10 tisíc korun.

Učí děti

Hlahůlková vede ve Strážnici k vyšívání slováckých motivů 16 dětí. „Polovina z nich chodí do folklorních souborů. Děti vyšívání baví, ale zpravidla jen hodinu, pak už mají jiné zájmy,“ popsala dnešní realitu.

Držitelka titulu Mistr tradiční rukodělné výroby nejen vyšívá, ale společně se svou dcerou Šárkou (26) i zpívají ve Sborečku žen z Lipova. Její manžel Petr hraje v Cimbálové muzice Petra Galečky.

Fotogalerie
11 fotografií