„Černá labuť je samozřejmě kolektivní nápad,“ řekla vedoucí týmu Tatiana Kminiaková (24). Zadání se každý rok mění a proto museli konstruktéři z Brna postavit nové letadlo. Kvůli covidové pauze na něm ovšem mohli pracovat déle. „Díky tomu už máme letadlo hotové a otestované, ale ještě ho chceme doladit,“ dodala Tatiana.

Na přehlídce v Mnichově bude úkolem konstruktérů, aby mj. Černá labuť dosáhla stoupání do výšky sto metrů za méně než jednu minutu a zvládla i dvouminutový let. „Letadlo bude také převážet náklad v podobě symbolických „pytlíků s krví“, což je pro nás výzva. Jednak jde o poměrně objemný náklad, ale také o tekutinu, takže se náklad neustále přelévá,“ vysvětlila vedoucí týmu.

Video
délka: 09:18.32
Video se připravuje ...

Studenti VUT Brno vyvinuli letadýlko Černá labuť. Představí ho na Air Cargo Challenge v Mnichově Chicken Wings

Tatiana už myslí na státnice

Pro Tatianu to bude poslední závod s týmem. Kromě dokončování letadla se zároveň učí na státnice, na strojní fakultě už brzy dokončí studia oboru Stavba letadel.

„V týmu je nás kolem deseti, velká část z nás studuje na Leteckém ústavu, ale nebráníme se ani studentům jiných oborů. Třeba letos máme v týmu studenta mechatroniky, který nám hodně pomáhá s přípravou na podzimní soutěž v Hamburku, kde naše další nové letadlo musí mít i autopilota a zvládat snímkování za letu,“ prozradila Kminiaková.

Sympatická mladá žena ze Slovenska předpokládá, že svou pracovní budoucnost spojí s leteckým průmyslem. „Líbí se mi třeba jakým směrem jde vývoj u Airbusů. Letadel kolem sebe si prostě pozorně všímám,“ prozradila s úsměvem..

Technická data Černé labutě 

Rozpětí křídla 2,2 m, plocha křídla 0,5 m2, celková délka 1,395 m, celková výška 0,436 m, maximální vzletová hmotnost 5 kg, prázdná hmotnost: 2,9 kg.

Fotogalerie
7 fotografií