Fritz Tugendhat chtěl původně studovat medicínu, nakonec se ale zapojil do rodinného textilního podnikání. Jako obchodník nebyl příliš úspěšný, zajímala ho spíše technická stránka věci a navrhování látek.

V roce 1928 se v Berlíně oženil s Gretou, rozenou Löw-Beerovou. Ta pocházela z ještě movitější židovské podnikatelské rodiny, která podnikala také v cukrovarnictví a lihovarnictví. Pozemek, na kterém se mladí manželé rozhodli vybudovat moderní dům, dostala Greta věnem.

Architekt z Berlína

Tugendhatovi oslovili renomovaného německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe, s jehož prací se milovnice umění Greta Tugendhatová seznámila během života v Berlíně.

„Velice jsem si přála mít moderní prostorný dům s jasnými a jednoduchými tvary. Můj muž se přímo děsil pokojů plných figurek a deček, jak je znal z dětství,“ řekla. Architekt po prohlídce parcely s krásným výhledem na Brno zakázku přijal a vznikla unikátní stavba, Miesovo nejvýznamnější předválečné dílo.

Žili tu jen osm let

Tugendhatovi se do vily nastěhovali v roce 1930 spolu se syny Ernestem a Herbertem a Hannou, Gretinou dcerou z prvního manželství. Nový domov si však dlouho nestihli užít, po osmi letech museli zemi opustit před sílící nacistickou hrozbou.

Rodina se přes Švýcarsko dostala v roce 1941 až do Venezuely, kde se narodily ještě dcery Ruth a Daniela. Vilu nejprve zabavilo gestapo, po válce v ní krátce pobývali sovětští vojáci a pak byla znárodněna. Fritz Tugendhat, který zemřel v roce 1958 ve Švýcarsku, už ji nikdy nenavštívil, Greta zde byla dvakrát na konci 60. let.

Vilou prošly dějiny

Sloužila jako taneční škola, provozoval se zde rehabilitační tělocvik pro děti. Teprve v roce 1981 se stavba dočkala prvních oprav. V roce 1992 zde byla podepsána smlouva o rozdělení Československa. Od roku 2001 je zařazena na seznam světového dědictví UNESCO. Památka prošla rozsáhlou opravou za 176 milionů korun v letech 2010 až 2012. Tuto obnovu odborníci připravovali od roku 2003.

Vila Tugendhat je jednou z nejnavštěvovanějších brněnských památek, prohlídky bývají vyprodané na půl roku dopředu.

VIDEO: Tady Klaus s Mečiarem rozdělili Československo. Vila Tugendhat z dronu.

Video
délka: 00:58.24
Video se připravuje ...

Tady Klaus s Mečiarem rozdělili Československo. Vila Tugendhat z dronu David Malík, Matěj Šrám

Fotogalerie
44 fotografií