Kristýnu, která doma opečovává několik čtyřnohých mazlíčků, udivilo, že i přes povinné čipování neexistuje centrální evidence či oficiální seznam registrů. Vytvořila tak webový vyhledávač s příznačným názvem Komu patřím.

Mikročip v hlavní roli

Umožní nálezcům ztracených zvířat poté, co čtečkou zjistí kód mikročipu, snadno dohledat majitele.„Jakmile zadají číslo, portál jim zobrazí informace z různých registrů. Dokáže najít i kočky,“ upozorňuje studentka brněnského VUT.

Celkem 12 měsíců zabrala Kristýně práce na vytvoření „psího“ vyhledávače. Projekt se ujal. Jen během posledního týdne web navštívilo přes 600 uživatelů. „Mám z toho radost, neboť pro efektivní používání vyhledávače je nutné, aby o něm vědělo co nejvíce lidí,“ říká studentka.

Zpětná vazba

Kristýnu potěšil případ z Ivančic, kde tamní veterinářka využila její projekt. Městskými strážníky nalezeného psa s čipem „zadali“ do vyhledávače a ihned se podařilo zjistit, který registr čtyřnohého tuláka eviduje. Díky tomu a kontaktu došlo na radostné shledání majitele a jeho čtyřnohého parťáka.

Kristýna studuje kybernetickou bezpečnost, jako dítě ale snila o profesi veterinářky. „Časem jsem od toho ale upustila, neboť bych asi těžko nesla každého tvorečka, jemuž bych už nedokázala pomoci,“ vysvětluje, proč pomoc domácím mazlíčkům i jejich majitelům poskytuje jinak – svým vyhledavačem.

Co je nejdůležitější

Čip a kontakt. Lidé mohou údaje o svých zvířatech a kontakt na sebe uložit do různých databází. „Má webová stránka nabízí přehled nyní existujících registrů, který pomůže lidem se zorientovat. Některé jsou placené, některé zdarma. V každém případě je ale určitě dobré psa alespoň někde zaregistrovat. Když pak nálezce přečte číslo mikročipu, díky registraci mnohem snadněji dohledá majitele a pes se tak dříve vrátí domů,“ upozorňuje tvůrkyně webu.

VIDEO: Studenti VUT v Brně jsou vynalézaví v mnoha směrech. Vymysleli i ochrannou masku, kterou si lze vytisknout na 3D tiskárně.

Video
délka: 01:39.93

Ochrannou masku vyvinutou VUT Brno si může kdokoliv vytisknout na 3D tiskárně VUT Brno

Fotogalerie
9 fotografií