Sokolský cvičitel, účastník olympijských her a autor legendární skladby „Přísaha republice“, kterou na X. všesokolském sletu v roce 1938 předcvičovalo na třicet tisíc Sokolů. S tím vším je spojena osobnost českého hrdiny Františka Pecháčka, který během druhé světové války bojoval s nacistickým režimem.

„František Pecháček dokonce ve svém bytě ukrýval atentátníky na Heydricha. Za to byl společně se svou ženou zatčen gestapem. Ještě než ho v roce 1944 popravili v koncentračním táboře Mauthausen, prošel si několika podrobnými a brutálními výslechy. Dozorci ho nechali nemilosrdně roztrhat smečkou hlídacích psů. Je to hrdina, který se nebál bojovat. A chceme, aby lidé, včetně současné mladé generace, znali jeho životní příběh,“ konstatuje místostarosta Sokola Brno I. Michal Doležel.

Video má za úkol atraktivní formou seznámit veřejnost se zapomenutým příběhem sokolského hrdiny. „Chceme odvyprávět tragický příběh našeho hrdiny i mimo sokolskou obec. Také proto jsme pro vyprávění zvolili formát, který je atraktivní i pro mladé generace,“ vysvětluje záměr Doležel.

Video
délka: 02:00

Sokol vypráví zapomenutý příběh Františka Pecháčka, hrdiny protinacistického odboje. Nacisté ho nechali roztrhat psy. Sokol

Ve videu zazní opravdové výroky hrdiny

Už loni v rámci výročí vzniku Československa vznikl v Pecháčkově rodné obci Záhornici na Nymbursku památník na jeho počest. Sokol teď přichází s animovaným filmem, který přibližuje život bojovníka i těm, kteří jej neznali.

„Ve videu diváci slyší autentické výroky Františka Pecháčka. Použili jsme netradiční motiv třiceti letících sokolů ve tvaru státní vlajky, čímž vzniká dojem sokolských cvičenců seřazených na značkách. To odkazuje na skladbu Františka Pecháčka při X. všesokolském sletu,“ vysvětluje Filip Koubek ze studia Motionhouse, jež animované video připravilo.

Spot se nyní bude šířit v rámci sokolských sociálních sítí, k vidění bude též před každým filmem v brněnském kině Scala. Stane se rovněž součástí letošního Památného dne sokolstva, ten bude letos poprvé připomínán jako významný den České republiky.