Město podle primátorky Markéty Vaňkové (ODS) vydalo zprávu už potřetí. „Je to snaha ukázat data týkající se města hravější formou. Cílem je informovat občany Brna i návštěvníky, jak si naše město stojí a vyvíjí se. Pro nás je to významné, protože pak můžeme při rozhodování o dalším vývoji vycházet z konkrétních údajů,“ uvedla Vaňková.

Z Brna lidé nechtějí

Kromě nárůstu počtu obyvatel a narozených dětí ze zprávy vyplývá, že osm z deseti dospělých lidí se nechce z Brna nikdy odstěhovat a sedm z deseti lidí by Brno doporučilo jako místo pro život svým blízkým. Roste také počet cizinců s přihlášeným pobytem, je jich kolem 30 tisíc.

Průměrná hrubá mzda je v Brně 35 715 korun, ženy vydělávají v krajském městě o čtvrtinu méně než muži.

Bytů je málo

Ve městě klesla nezaměstnanost, která se pohybuje kolem čtyř procent. Problém je s bydlením, protože poptávka je vyšší než nabídka. „Loni se v Brně postavilo nejméně bytů od roku 2014, a to 1163,“ uvedl vedoucího oddělení dat, analýzy a evaluací brněnského magistrátu Jan Zvara.

Přibývá aut ve městě, na 1000 obyvatel jich připadá 527. Roste průměrná teplota, v Brně je oproti celostátnímu průměru o dva stupně více. Za deset let klesl počet trestných činů o 40 procent na 10 371.

VIDEO: Brno má nového krále Majálesu, je jím Honza z VUT.

Video
délka: 01:22

Brno má nového krále Majálesu, je jím Honza z VUT. TV Blesk Zdeněk Matyáš