„Vyrozuměla jsem, že maminka je pro úřady až moc stará na to, aby se příspěvek státní kase vyplatil. Asi čekají, že brzy umře,“ svěřila se Blesku její dcera Alena (78).

Stařenka tak zřejmě trpí za to, že se v Česku dožila požehnaného věku ve zdraví. A že jí nechybí ani ruka, nebo noha a není ochrnutá.

Dcera o maminku pečuje 24 hodin denně v domku v Brně-Židenicích. Pomůcku za 200 tisíc nakonec koupila z našetřených peněz sama. Bez schodišťové sedačky nemohla stařenka téměř dva roky opustit patro, kde má svůj pokoj. Dcera si musela k snesení maminky dolů vždy někoho sjednat a zaplatit.

Úřednická šikana

Rodinu trápí i další úřední šikana maminky. Musela se totiž chodit k posudkovým doktorům ukazovat osobně. „Kdyby nám rovnou řekli, že na nic nemáme nárok, tak by to bylo férovější, než lítat od čerta k ďáblu. A nakonec slyšet, že nic nedostane,“ mávla rukou paní Alena.

Podřídit se ale nehodlá. Jsou obě bojovnice. „Maminku budu opatrovat celý život. Do ústavu ji nikdy nedám,“ je si zcela jista.

Co napsali úředníci

„Příspěvek na zvláštní pomůcku je poskytován úzkému okruhu osob s dlouhodobě  nepříznivým zdravotním stavem, který je výslovně uveden v zákoně. Osobám s dlouhodobě nepříznivým zdravotním stavem jiného charakteru, dávku přiznat nelze. Horní věkový limit pro poskytnutí příspěvku právní předpis a tedy i praxe neuplatňuje.“

Nicneříkající slova

„S ohledem na principy ochrany osobních údajů a mlčenlivosti nelze sdělovat detailní informace zjištěné při řízení o příspěvek na zvláštní pomůcku, které paní Schwarzová zastoupená svou dcerou, paní A. K. vedla,“ uvedla mluvčí ministerstva Barbara Hanousek Eckhardová. Ministryně Jana Maláčová (ČSSD) na dotaz Blesku zaslaný prostřednictvím sociálních sítí nereagovala.

Komu tedy stát přispěje?

* Lidem s anatomickou ztrátou obou nohou v bércích a výše, ztrátou obou dolních končetin na podkladě úplné obrny nebo těžkého ochrnutí.

* S funkční ztrátou jedné ruky a jedné nohy na podkladě úplné obrny nebo těžkého ochrnutí.

* S amputovanou nohou ve stehně bez možnosti oprotézování nebo exartikulací v kyčelním kloubu.

* S amputovanou nohou ve stehně s možností oprotézování.

VIDEO: Markéta Neumannová vypráví o svém životě a názorech na různá historická období v Praze.