Velká zpráva o budoucnosti práce v Česku: Tisícům lidí hrozí nezaměstnanost! Co můžou udělat?
Velkou změnou v následujících deseti letech projde trh práce v Česku. Už nebude potřeba tolik úředníků, právníků či grafiků, jejich práci významně ovlivní generativní umělá inteligence (genAI). S těmi nástroji se budou muset naučit až dva miliony lidí. Netýká se to ale třeba zdravotních sestřiček nebo kuchařů, těch naopak bude v Česku velký nedostatek. Vyplývá to ze studie pro ministerstvo práce a sociálních věcí, kterou vytvořil Bonston Consulting Group (BCG) a Aspen Institute.
Autoři studie při její tvorbě počítali s třemi jevy. Prvním je růst HDP, který podle nich lze očekávat 2 až 2,2 procenta ročně, druhým je rozvoj generativní umělé inteligence a třetí je příchod ukrajinských uprchlíků, kterých tu odhadem má zůstat 200 tisíc. Jsou to všechno faktory, které trh práce v následujících letech významně ovlivní.
Nástroje umělé inteligence jsou velmi nové, zahrnují všechny programy, pomocí kterých lze tvořit text, obrázky, videa, hlasy, nebo třeba i počítačové kódy. Také s nimi lze ve velkém analyzovat data.
Podle Tomáš Wiedermanna, partnera BCG a jednoho z autorů studie, zatím AI dopad na ekonomiku příliš velký nemá, nicméně to se výhledově změní, protože nastává situace, kdy už modely umělé inteligence začínají být schopné a jejich technické pozadí a infrastruktura na provoz je vyřešená.
„Bude trvat léta, než se lidé naučí pracovat s těmito technologiemi, než firmy změní procesy,“ míní Wiedermann a hned dodává: „Opravdu se nám fundamentálně během pár let promění trh práce,“ říká s tím, práce se díky AI zefektivní a věci zautomatizují.
67 tisíc lidí musí změnit obor
Dobrým příkladem, kde je změna již znatelná, jsou podle něj programátoři. „Jestli si vzpomenete před rokem, před dvěma lety, tak byl výrazný nedostatek těchto lidí, teď už tak velký není (…) dost to souvisí ne s tím, že by se nám tady objevily desetitisíce nových vývojářů, ale že umělá inteligence už začíná mít dopad, jednotlivý vývojář je mnohem efektivnější,“ popisuje Wiedermann.
Podle studie umělá inteligence ovlivní celkem 2,3 milionu pracovních pozic v Česku. Z toho na 600 tisíc pracovníků bude mít zásadní dopad.
Co se týče celkového počtu pozic, tak do roku 2035 odejde z pracovního trhu 1,2 milionů lidí a 1,9 milionu do něj přijde. Zanikne 355 tisíc pozic, 955 tisíc vznikne, často to budou právě ty, kde budou třeba nové kompetence. Autoři předpokládají, že 67 tisíc lidí bude muset zcela změnit obor a projít zásadní rekvalifikací, jinak jim hrozí dlouhodobá nezaměstnanost.
Mozek nahradíte, ruce ne
Při pohledu na jednotlivé profese, tak největší přebytek bude v budoucnu právníků a příbuzných specialistů (soudní úředníci), výkonných umělců (grafici) a kadeřníků.
Oproti tomu nejvíce budou chybět učitelé na všech úrovních, zdravotní sestry a sociální pracovníci, technici a kuchaři. „Momentálně to vypadá, že nahradit lidský mozek na určitých činnostech je jednodušší, než nahradit lidskou ruku,“ vysvětluje Wiedermann, že některé profese AI neovlivní.
Trochu začarovaní jsou právě právníci, kteří jsou zvyklí na vysoký standard života a nebudou chtít doplnit pozice typu sociálních pracovníků. To v oblasti maloobchodu, kde studie předpokládá nejmasivnější rušení míst, tak tam se autoři neobávají, že by pracovníci nezvládli změnit pozici.
Pomoci má flexinovela
Jiří Šatava, ředitel odboru politiky zaměstnanosti ministerstva práce a sociálních věcí, jako problém vidí, že český trh práce je velmi rigidní. „Zaměstnanci nemění v evropském kontextu zaměstnání,“ podotýká.
Podle něj to ministerstvo může zajistit alespoň finančním zajištěním. Protože když polovina českých domácností vychází s příjmy těžce, tak se jim nebude chtít měnit práci, a už vůbec si nedají čas najít nějakou lepší, protože na podpoře v nezaměstnanosti tratí.
Změnit to má tzv. flexinovela zákoníku práce, která již čeká na podpis prezidenta. Počítá s tím, že podpora v nezaměstnanosti se v prvních měsících zvýší na 80 procent předchozí průměrného čistého platu, v posledních měsících klesne. Částka se zvýší i při rekvalifikaci a vzrostou maximální pobírané částky. Déle budou dostávat peníze lidé starší 52 let.
„Současná podpora nezaměstnanosti je nastavená tak, že pokud odejdete dobrovolně sami a nemáte na své straně tzv. vážné důvody, vaše podpora v nezaměstnanosti je výrazně nižší než toho člověka, který byl odejit. Z toho titulu se nabízí přirozená strategie. Nebude chtít odcházet sám,“ vysvětluje Šatava, proč je podle něj flexinovela třeba. Upozornil, že přecházení mezi pracemi a dovzdělávání se je naopak žádané.
Rekvalifikace? Stát na ně přispívá
S rekvalifikacemi pomáhá ministerstvo skrze portál Jsem v kurzu, kde lidé najdou i kurzy digitálních dovedností. Podle Kateřiny Štěpánkové, vrchní ředitelky sekce zaměstnanosti MPSV, je o ně zájem. „V tuto chvíli máme k dispozici nabídku 832 vzdělavatelů a je tam celkem 1566 kurzů digitálního vzdělávání,“ říká. Ministerstvo na ně přispívá až ve výši 50 tisíc korun.
Musíme závidět jak se evropské státy starají o muslimské migranty a Česká vláda o své pracující ??????????????,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, Vídeň: Migranti se třemi dětmi dostávají 50 tisíc eur ročně. Ve školách už je víc muslimů než křesťanů
Velká část žáků prvních tříd ve vídeňských školách neumí německy říct ani „strom“ nebo „mrak“, na základních školách roste násilí, šikana a rozklad kdysi rakouských hodnot. Jaké nabízí tamní vláda řešení? Zavádí nový předmět již od prvních tříd. Předmět se má jmenovat „Život v demokracii“ a měl by vyučovat hodnoty jako lidská důstojnost, pluralismus a rovnost. Do toho ministerstvo pro integraci zveřejnilo, kolik posílá migrantským rodinám se třemi dětmi z veřejného rozpočtu. Většina Čechů na takovou částku nedosáhne ani v dobře placené práci. A to není jediná výhoda pro migranty. Je jich daleko víc. Rakušané zatím své děti přehlašují na jiné školy, kde je migrantů minimum. Podporu od státu mají na rozdíl od migrantů minimální.