„Do automatizovaného režimu byla převedena takzvaná předprocesní fáze řízení o přestupcích spáchaných v zónách placeného stání, kdy je třeba podle obrazových záznamů městské policie zjistit z registrační značky provozovatele vozidla a odeslat mu 'výzvu k úhradě určené částky'. V celém procesu jde o opakující se, ale nutný úkon, který ubíral kapacitu zaměstnancům, kteří se jinak mohli soustředit na řešení odborné agendy,“ uvedl mluvčí Prahy 8 Martin Šalek. Doplnil, že cílem automatizace je nejen ulevit referentům od opakující se agendy, ale i snaha o řádné a včasné zpracování velkého množství přestupků.
„Na rozdíl od srovnatelných softwarových robotů v hlavním městě má Emil i svůj 'vlastní mozek', to znamená, že používá umělou inteligenci a neustále se ve své práci vzdělává a zdokonaluje,“ dodal mluvčí Prahy 8. Městská část program pro zpracování přestupků pojmenovala Emil.
V březnu začne AI zpracovávat dopravní přestupky i v Praze 5. „V současné době probíhá příprava na zavedení 'robota' v oblasti zpracování dopravních přestupků,“ informoval Antonín Kufa, který je pověřený výkonem činností tajemníka úřadu Prahy 5. Doplnil, že během jara budou zaměstnanci proškoleni v AI s cílem využívat ji ke snížení administrativní zátěže, lepší a rychlejší dostupnosti informací a efektivnějšímu využití finančních zdrojů.
Pilotní projekt umělé inteligence připravuje i Praha 6. Podle mluvčího radnice Marka Zemana je cílem vytvořit asistenta, který bude schopný poskytovat občanům aktuální informace o agendě úřadu. „Po první fázi testování došlo k úpravám chatbota na základě výsledků uživatelského výzkumu,“ uvedl Zeman. V květnu bude připraven návod, který umožní zavedení stejné technologie i v dalších městských částech a městech. Jednou z radnic, která by ho mohla využít, je Praha 11. Podle mluvčí úřadu Alžběty Plocové o zavedení chatbota na svých webových stránkách uvažuje. „V rámci předplatné licence Microsoft můžeme využít Copilot Chat, ale zatím nebylo nalezeno optimální využití. Používání AI zvažujeme a hledáme oblasti, ve kterých by nám mohl tento nástroj pomoci,“ sdělila Plocová.
Velká máslová krádež v Libuši! Strážníci načapali polonahého muže s kuklou a stovkou cihliček v náručí

Pražský magistrát nechává umělou inteligenci upravovat texty, tvořit analýzy a zpracovávat rešerše. „Výsledky se liší v závislosti na konkrétních úkolech. V některých případech, například u rešerší a analytických výstupů, nám přínos těchto nástrojů přináší znatelné výhody. Ale například u formulací textů nebo záznamů ze schůzek stále texty dolaďujeme a podléhají následné revizi,“ popsal zkušenosti Hofman.
Umělou inteligenci ve formě chatbota používají i obecní úřady mimo Prahu, například v Kolíně nebo v Mokré-Horákově na Brněnsku. Starosta Mokré-Horákova Matyáš Charvát (ODS) pro web ČT24 uvedl, že chatbot za rok zodpověděl více než deset tisíc dotazů a ušetřil přes 650 hodin, tedy přes 80 pracovních dnů jednoho pracovníka obecního úřadu.