Až do března loňského roku se matematik Zdeněk z Kladna cítil zcela zdráv, pak se ale objevily silné bolesti hlavy a zvracení. To trvalo několik týdnů, v obavách proto zašel k lékaři. Testy odhalily zvýšenou hladinu kreatininu - odpadní látky, která ukazuje, zda ledviny jsou nebo nejsou schopny filtrace. U Zdeňka byla naměřena hodnota kreatininu násobně vyšší, než je norma, a lékař mu sdělil krutý verdikt – výsledky odpovídají pokročilému stadiu ledvin a hrozí úplné selhání! „Hned další týden jsem šel do nemocnice, kde jsem podstoupil biopsii ledvin. Vyšetření potvrdilo, že mám nefropatii a že mé ledviny fungují zhruba jen na 25 až 30 procent,“ popsal Zdeněk.

Poškození je nevratné, léčba ale dokáže fungování ledvin prodloužit. „V nemocnici jsem dostal kortikosteroidy, které potlačují zánět v ledvinách a udržují zbylou zdravou část orgánu funkční. K tomu užívám léky na vysoký krevní tlak a musel jsem upravit svůj režim,“ uvedl Zdeněk. Teď musí dodržovat nízkobílkovinnou dietu, kvůli tomu si také sám vaří. „Když jsem byl zdravý, hodně jsem cestoval do zahraničí na různé konference. To je pro mě teď složitější kvůli dietním omezením, která se k nemoci vážou,“ dodal.

Jak dlouho jeho ledviny budou fungovat, zatím není jasné. Až se stav zhorší a ledviny Zdeňkovi selžou úplně, plánuje podstoupit příbuzenskou transplantaci. „Naštěstí jsem domluvený s bratrem, který je ochotný mi ledvinu darovat. Čeká nás ale ještě několik vyšetření, která potvrdí například biologickou kompatibilitu, aby byla v budoucnu transplantace úspěšná,“ uvedl.

Maminčina transplantace

To Jan (38) z Rosovic u Dobříše nikdy zdravotními problémy netrpěl. O nemoci se dozvěděl tak, že potíže měla jeho maminka, která následně podstoupila transplantaci, vyšlo najevo, že trpí vážným dědičným onemocněním – polycystickou chorobou ledvin. Pak se nechal otestovat také Jan, nemoc se potvrdila u něj i u jeho sestry. Na nemoc se naštěstí přišlo včas.  „Lékaři mi vysvětlili, že cysty na ledvinách sice mám, zatím to ale není vážné. Řekli mi, že rozvoj nemoci umí zbrzdit pomocí léků,“ popsal Jan, kterému ihned nasadili vhodnou terapii.

Milion nemocných

Jan chodí na kontroly do pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) každé dva měsíce, v péči jej má lékařka Silvie Rajnochová-Bloudíčková, vedoucí Nefrologické a transplantační ambulance. „V České republice trpí chronickým onemocněním ledvin přibližně milion lidí, tedy každý desátý člověk. U některých dědičných chorob ledvin dnes máme k dispozici genetická vyšetření, která umožňují onemocnění diagnostikovat již v bezpříznakovém či raném stadiu,“ řekla lékařka a upozornila, že nemoci ledvin nejsou vždy jenom vrozené.

„V současné době jsou jejich nejčastější příčinou cukrovka a vysoký krevní tlak. I v tomto případě je zásadní, aby pacienti začali podstupovat léčbu včas. Jen tak se vyhnou závažným komplikacím v podobě selhání ledvin, které může vést k dialýze nebo transplantaci. Je důležité, aby lidé dbali na prevenci a chodili na pravidelné prohlídky k praktickým lékařům, a to nejenom ve vyšším věku. Praktičtí lékaři umí ledviny zkontrolovat pomocí jednoduchých testů z krve a moči, které případné onemocnění odhalí,“ doplnila.

Nechte se vyšetřit

Zkontrolovat si, zda jsou jejich ledviny zdravé, mohou lidé také 13. a 14. Března při návštěvě Obchodního centra Nový Smíchov v Praze. Právě tam totiž od 10 do 16 hodin proběhne akce Kryjte záda ledvinám u příležitosti Světového dne ledvin. Zdravotníci jim ve stanu u hlavního vchodu provedou vyšetření z kapky krve, které napoví, jak na tom jejich ledviny jsou. Změří jim i krevní tlak a hladinu cukru v krvi – právě jejich zvýšené hodnoty jsou totiž největším rizikem rozvoje chronického onemocnění ledvin.

Fotogalerie
6 fotografií