Lékař loni v březnu naměřil  Zdeňkovi vysoký krevní tlak, který měl zřejmě bolesti hlavy „na svědomí“. Další testy v ordinaci zároveň odhalily zvýšenou hladinu kreatininu. Tato odpadní látka v těle ukazuje, zda ledviny jsou nebo nejsou schopny filtrace. U Zdeňka byla naměřena hodnota kreatininu násobně vyšší, než je norma. Od lékaře si vyslechl, že výsledky odpovídají pokročilému stadiu poškození ledvin, u kterého hrozí jejich úplné selhání.

„Hned další týden jsem šel do nemocnice, kde jsem podstoupil biopsii ledvin. Vyšetření potvrdilo, že mám nefropatii a že mé ledviny fungují zhruba jen na 25–30 %,“ říká Zdeněk.

Poškozené ledviny

Lékaři ihned po stanovení diagnózy zvolili terapii zpomalující průběh onemocnění. Poškození ledvin je však nevratné. Léčba stav nezlepší, dokáže ale jejich fungování prodloužit.

„V nemocnici jsem dostal kortikosteroidy, které potlačují zánět v ledvinách a udržují zbylou zdravou část orgánu funkční. K tomu užívám léky na vysoký krevní tlak a musel jsem upravit svůj režim,“ přibližuje Zdeněk.

Speciální dieta

Jednou ze změn, kterou musel nastartovat, je například dodržování nízkobílkovinné diety. „I nadále mohu jíst maso, ryby nebo luštěniny, ale v omezeném množství, třeba jen 50 nebo 100 gramů denně,“ říká Zdeněk a pokračuje: „Musím si opravdu pečlivě hlídat, kolik bílkovin obsahují všechny potraviny, které sním. To je trošku komplikované, když si chci dát jídlo třeba v restauraci, takže nejjistější je jíst to, co si sám připravím doma,“ dodává.

Právě vaření a úprava jídelníčku mu v současnosti zabírá většinu času. „Když jsem byl zdravý, hodně jsem cestoval do zahraničí na různé konference. To je pro mě teď složitější kvůli dietním omezením, které se k nemoci vážou,“ říká Zdeněk, který pracuje jako matematik.

Jinak se podle něj v jeho životě, ať už v tom pracovním, nebo osobním, nic zásadního nezměnilo. „Mám štěstí, že si práci mohu do jisté míry přizpůsobit nemoci, takže když to jde, pracuji z domu. Ve volném čase se rád věnuji sportovním aktivitám. Musím na sebe být ale o něco opatrnější, především myslet na pitný režim a vyhýbat se dehydrataci,“ doplňuje Zdeněk.

Pomůže bratr

Jak dlouho budou jeho ledviny alespoň částečně fungovat, zatím není jasné. Až se stav zhorší a ledviny Zdeňkovi selžou úplně, plánuje podstoupit příbuzenskou transplantaci. „Naštěstí jsem domluvený s bratrem, který je ochotný mi ledvinu darovat. Čeká nás ale ještě několik vyšetření, která potvrdí například biologickou kompatibilitu, aby byla v budoucnu transplantace úspěšná,“ uzavírá.

Nefroložka: Zajímejme se o ledviny včas!

prof. MUDr. Dita Maixnerová, Ph.D., Klinika nefrologie, VFN a 1.LF UK, Praha:

Zajímejme se o svoje ledviny! Ano, bohužel na případu pana Zdeňka vidíme, že ‚ledviny nebolí‘. Velmi často zjistíme zhoršenou funkci ledvin až ve stadiu jejich chronického selhání, protože zpočátku onemocnění probíhá bez příznaků. Je proto velmi důležité při preventivních prohlídkách zhodnotit nejen hladinu kreatininu v séru, ale i úroveň glomerulární filtrace a vyšetření moči.

U rizikových pacientů, například s hypertenzí (vysokým krevním tlakem) či diabetem (cukrovkou), se provádí ještě další podrobnější vyšetření (například vyšetření albuminu v moči a další).

Vyšetření moči

Vyšetřovat pravidelně moč a funkce ledvin se doporučuje v rámci preventivních prohlídek nejen u starších jedinců, ale i u mladých. Je potřeba onemocnění zjistit včas, kdy můžeme pacientům nabídnout moderní léčebné možnosti. V případě, že je onemocnění zjištěno v pokročilém stadiu, s nezvratným selháním ledvin, je pak již velmi často léčba omezená. Starejme se proto o svoje ledviny a dbejme na kontrolu funkce ledvin při pravidelných preventivních prohlídkách u praktických lékařů.“

Zhruba  jeden milion Čechů se potýká s chronickým onemocněním ledvin (CKD). Mnozí z nich to však neví, protože poškozené ledviny zpočátku nebolí. Pokud se neléčí, hrozí ale nemocným řada zdravotních komplikací. V krajním případě může dojít až k selhání ledvin, které vyžaduje transplantaci nebo dialýzu. 

Nechte se vyšetřit

Návštěvníci pražského obchodního centra Nový Smíchov mohou 13. a 14. března od 10 do 16 hodin zjistit, jestli jejich ledviny fungují správně. Zdravotníci jim ve stanu u hlavního vchodu provedou vyšetření z kapky krve, které napoví, jak na tom jejich ledviny jsou. Změří jim i krevní tlak a hladinu cukru v krvi – právě jejich zvýšené hodnoty jsou totiž největším rizikem rozvoje CKD. Akce Kryjte záda ledvinám se koná u příležitosti Světového dne ledvin.

Video
Video se připravuje ...

Tereza přišla kvůli infekci o nohy a selhaly jí ledviny: Život jí zachránil tatínek www.zdraveledviny.cz