Letní nebezpečí pro váš mobil:

 1. kapitola: Vodní živel
 2. kapitola: Sluneční živel
 3. kapitola: Lidský živel

TIP: Na konci článku najdete rady, jak si z dovolené pořídit co nejlepší fotky.

1. První pomoc, když utopíte mobil

Pokud si váš mobil nedobrovolně zaplave, vytáhněte ho co nejdřív z vody a vypněte ho. Vyjměte baterii (pokud to vůbec jde), SIMku a paměťovou kartu. Mokrý mobil osušte papírovou utěrkou nebo kapesníkem. Rozhodně si neberte na pomoc fén! Horký vzduch může poškodit součástky. Mobilu pomůže sáček s rýží, do kterého ho ponořte na 24–48 hodin. Potom ho zapněte.

Trablům s vodou se nejsnáze vyhnete s voděodolnými přístroji. Není ale odolnost jako odolnost. Některé telefony ustojí nápor vody opakovaně, jiné živel naprosto semele. Jak se vyznáte ve stupních krytí?

Standard IPX7 a IP67

Mobil se může ponořit do maximální hloubky 1 m na 30 min bez poškození.

TIP: Pokud vám voděodolný mobil spadne do moře, opláchněte ho pitnou vodou. Sůl by ho mohla poškodit
Autor: Samsung

Standard IPX8 a IP68

Mobil se může opakovaně ponořit do hloubky 1 m a více – závisí na podmínkách určených výrobcem. Odolnost IP68 mají například mobily Samsung Galaxy S21, S22 a S23.

2. Sluníčko, popojdi maličko

Intenzivní sluneční záření zvyšuje teplotu zařízení a zatěžuje baterii. Vyšší teploty můžou způsobit zrychlené vybití baterie a snížení její kapacity.

Jak ochráníte mobil před přehřátím?

 1. Vyhněte se přímému slunci
 2. Vyjměte telefon z pouzdra a krytu
 3. Vypněte wifi, bluetooth a nepoužívané appky
 4. Snižte jas
 5. Vypněte rychlonabíjení, které baterku zahřívá

Víte, že extrémní tepelné podmínky negativně ovlivňují chemické složení baterie a zkracují její životnost?
Autor: Shutterstock

TIP: Prodejte starý mobil a získejte slevu na nový a lepší – akce trvá do 30. 6. 2023. Zjistěte, kolik dostanete za svůj starý mobil. Více o akci zde.

3. Jak najít zatoulaný mobil nebo dítě

Poslední, co na dovolené chcete dělat, je cokoliv řešit. Ztracený mobil nebo dokonce zatoulané dítě vám můžou překazit veškerý odpočinek. Naštěstí existují šikovné služby, jak mobilní zařízení nebo dítě najít. Aktivujte si je ještě před vaší dovolenou.

 • Find My Device od Googlu vám umožní zobrazit polohu telefonu, zavolat na něj, uzamknout ho nebo vymazat data.
 • Google Family Link umožní sledovat polohu vašeho dítěte. Na jeho Android zařízení zapněte sdílení polohy. 
 • Aktivovaná služba Find My Mobile od Samsungu vám umožní kdykoli sledovat polohu telefonu.

TIP: Pokud má vaše dítě smart hodinky Samsung, nainstalujte si na svůj mobil aplikaci Galaxy Wearable. Tato appka vám umožní se s nimi propojit a sledovat jejich polohu
Autor: Samsung

4. Rady pro lepší fotky

Představte si to: dovolenou jste si náramně užili, ale doma vás polije studená sprcha. A to ve chvíli, kdy si prohlížíte nekvalitní a rozmazané fotky. Pokud chcete s mobilem vyfotit co nejhezčí fotky, zkuste následující tipy:

 • Vyčistěte objektiv. Šmouhy se vám jinak objeví i na fotce.
 • Přizpůsobte expozici a zaostření. Dotkněte se obrazovky tam, kde chcete zaostřit. Poté přizpůsobte expozici pomocí expozičního posuvníku, který se obvykle objeví na obrazovce. Tím dosáhnete vyvážené expozice a dokonalé ostrosti.
 • Vyhledejte správné osvětlení. Fotkám nejvíce sluší rozptýlené denní světlo nebo zlatá hodina při západu slunce. Ostré sluneční světlo způsobuje přepaly a nezaručí vám hezké barvy. 

Při západu slunce je nejhezčí světlo
Autor: shutterstock

 • Kompozice a rovnováha. Hlavní objekt situujte do třetiny fotky. Focení na střed většinou nevypadá dobře. Osoby zachycujte z poloprofilu. Pamatujte také na to, že podhled může rozšiřovat tělo ve spodních partiích a vytvářet efekt druhé brady.

Hlavní objekt situujte do třetiny fotky
Autor: shutterstock

 • Zorientujte se ve funkcích fotoaparátu. Využijte různé režimy, jako je portrét, noční režim, panorama nebo režim HDR, který vylepší dynamický rozsah snímků.

Večer si nastavte noční režim
Autor: Shutterstock

 • Použijte aplikace pro úpravu fotek. Dodají snímkům šťávu.

TIP: Mezi nejpopulárnější appky na úpravu fotek patří Adobe Lightroom a Snapseed
Autor: Samsung

 • Foťte kvalitním přístrojem. Nevypadají vaše fotky stále dost dobře? Možná je na vině zastaralá optika a software vašeho mobilu. Pořiďte si raději nový, ať máte z dovolené konečně pořádné fotky. Samsung váš starý telefon odkoupí a ještě vám nový a kvalitnější zlevní. Výhodná akce trvá do 30. 6. 2023 – zjistěte, kolik peněz vám dá Samsung za váš starý mobil.

TIP: Zbavte se staršího zařízení a kupte si lepší díky letní akci od Samsungu - více na novysamsung.cz
Autor: Samsung

TIP: Data ze starého mobilu přenesete do nového a lepšího Samsungu díky aplikaci Smart Switch.