„Doteď se mluvilo o pojištění a nákaze koronavirem hlavně v souvislosti s cestováním a storno poplatky. Poslední dny se ale množí dotazy na koronavirus a životní pojištění. Bohužel až takováto událost nám opět ukazuje, že lidé vůbec nevědí, co ve svých smlouvách mají a na jaké situace jsou vlastně pojištěni,“ říká Aleš Žárský RIXO.cz, služby, která umí online posoudit výhodnost pojistných smluv.

Jak to tedy je s koronavirem a životní pojištěním?

„Na životní pojištění se většina Čechů dívá špatnou optikou. Ve většině životních pojistek je kladen důraz na investování peněz a klienti zanedbávají pojištění rizik, jako jsou dlouhodobé nemoci, invalidita či smrt. Často je mají pojištěna na nízké částky, které pak nedokáží pokrýt potřeby klientů, chodu domácnosti či pozůstalých,“ zdůrazňuje Aleš Žárský ze společnosti RIXO.cz, která se specializuje na kontrolu pojistek.  

Důležité je vědět, že životní pojištění může obsahovat i připojištění závažných nemocí. Mezi závažné nemoci podle pojistných podmínek patří infarkt, rakovina nebo cukrovka. Koronavirus ani chřipka mezi ně ale podle současných podmínek pojišťoven nepatří. Životní pojištění tady většinou nepomůže až do chvíle, kdy se stanou příčinou smrti. „Zde je nutné si uvědomit, že je důležité mít v rámci životního pojištění pojištěnou smrt z jakýchkoliv příčin. Úrazem zemře relativně málo lidí, upozorňuje Aleš Žárský a dodává: „Výše pojistné částky musí pokrýt všechny dluhy, hypotéky, půjčky a pomoci rodině do další etapy jejího života.“

Pojištění pracovní neschopnosti

Tento druh pojištění je velmi důležitý pro dlouhodobě nemocné, kdy pracovní neschopnost může trvat například půl roku. V takovém případě by se jednalo o opravdu vysokou částku, kterou by musel mít nemocný naspořenou, aby dokázal po celou dobu nemoci pokrýt veškeré náklady. Nejčastěji bývá toto pojištění sjednané tak, že pojišťovna začne něco vyplácet, až když je neschopnost delší než 29 dnů.

 „V životním pojištění se obecně nejvíc chybuje. Všem proto doporučujeme, aby si podívali do svých smluv, nebo si je nechali zkontrolovat zdarma přes internet a případně si je nastavili správně,“ říká Aleš Žárský RIXO.cz.

Pomoc vám může například nová on-line služba RIXO.cz, která vám pojistky zdarma zkontroluje a vyhodnotí.

Češi přeplácí tisíce za špatně nastavené pojistky. Zjistěte, zda se to týká i vás!

Vykradli vám auto? Z povinného ručení nic nedostanete

Srážka s autobusem vás může přijít na miliardu