Za dob našich babiček o tom mohli jen snít – dneska se už ale můžete vypravit prakticky kamkoliv, kam to bezpečnost dané země umožňuje. A kam seženete letenky. To s sebou přináší spoustu možností, od výsledné destinace, typu ubytování i celkového zaměření výletu. A tady víc než kde jinde platí: Sto cestovatelů, sto chutí. Pojďme si ale říct, ještě než klikneme na první letenky, co nám každá taková cesta může přinést. A není toho málo. 

TIP: Nekupujte jen tak ledajaké letenky. Kupujte letenky levně na eSky. 

1. Probudí ve vás kreativitu Takhle jednoduché to občas je.

Cestování vás chtě nechtě vystaví novým situacím, vytrhne vás z pravidelného tempa všedních dnů. To může být novým nádechem pro vaši hlavu, která najednou má spoustu času na přemýšlení. Nové prostředí i zážitky mohou inspirovat, a vy tak po čase na novém místě můžete zjistit, že jste objevili nové úhly pohledu. Napadly vás nové myšlenky, projekty, řešení. A načerpáte tolik energie, abyste z ní zase několik dalších měsíců mohli těžit. 

Do jakého projektu se pustíte tentokrát?

Autor: envato

2. Pochopíte lépe svět, alespoň o kousek lépe

Cestování vám samozřejmě o dané zemi poskytne jen omezený střípek informací, i ten vám ale může pomoci mnohem lépe pochopit tradice, kultury, zvyklosti i lidi, které potkáte po cestě. A to mnohem lépe než z televize. Můžete se s nimi bavit, zjistit, jak tráví čas, co je zajímá, jak jsou v dané zemi spokojení, co je trápí. A získáte obrázek o zemi mnohem autentičtější než z turistických průvodců. Nezapomeňte, že jedno dávno cestovatelské moudro praví, že “Cestování je jediná věc, kterou si koupíš a učiní tě bohatším.”

3. Zlepší vám schopnost komunikace

Ano, cestování do cizích destinací vám pomůže oprášit znalosti cizích jazyků. Kromě nich ale díky setkávání s lidmi z různých částí světa narazíte na různorodé osobnosti, příslušníky rozdílných kultur. A právě komunikace s nimi vám umožní posílit schopnost porozumět a efektivně spolupracovat s lidmi, kteří pochází z úplně odlišného prostředí než vy. A to je vlastnost, kterou využijete nejen v osobním životě, ale hlavně v tom profesním.

4. Pochopíte lépe sami sebe 

Cestujeme nejen proto, abychom objevili nové kultury, ale také sami sebe. Právě nové prostředí může vyvolat otázky o našich vlastních hodnotách, cílech, tužbách. Samostatné rozhodování v cizím prostředí umožní lépe porozumět sobě samým. Najděte si proto v poznání své vlastní tempo. Nemusíte každý den stihnout navštívit pět nových míst. Přizpůsobujte se momentální náladě i chuti. A žijte mnohem víc teď, protože jste na dovolené a protože můžete.

.
Autor: envato

5. Naučíte se improvizovat, na počkání

I sebelepší plánovač nedokáže stoprocentně předjímat všechny komplikace, které zejména při cestování mohou nastat. To ale vůbec nevadí. Kouzlo totiž spočívá v improvizaci a schopnosti řešit problémy takřka na počkání. Došel vám na cestě benzín? Zjistili jste, že v hotelu pro vás najednou nemají rezervaci? Nebo že místní pouliční stánek nakonec nebyl tou nejvhodnější volbou a vy sháníte živočišné uhlí? Byť to nejspíš oceníte až časem, právě tyhle situace vás posouvají dál a učí vás řešit problémy prakticky za chodu. 

TIP: Jak bojovat se skrytými poplatky u levných letenek už jsme vám poradili v článku. Teď už jen stačí si ulovit tu svoji a začít si balit kufry.