Spotřebitelské úvěry

Tento typ půjčky je nejběžnější a také jeden z nejvíce dostupných. Poskytují ho převážně banky, které buď vyplácejí hotovost, nebo pošlou peníze na váš účet. Existují dva typy úvěrů: Bezúčelový, tedy ten, u kterého banka nechce přesně vědět, na co peníze použijete. Tato výhoda je ale vyvážena vyšším úrokem, takže bance ve výsledku zaplatíte více. Na druhou stranu účelový úvěr se nejčastěji používá na spotřební zboží nebo služby. Podmínky pro získání úvěru jsou většinou velmi jednoduché, stačí doložit výši příjmů a čistý trestní rejstřík. Tento typ úvěru tak lze použít prakticky na cokoliv, co člověk potřebuje.

Kontokorentní úvěry u kreditních karet

Tento způsob půjčování je napojen na platební karty. Pokud u nich máte zařízený takzvaný kontokorent, tak vám banka umožňuje vybírat peníze či platit kartou do mínusu. Čerpat peníze můžete pouze do určeného limitu. V době, kdy peníze nad rámec svého účtu čerpáte, platí takzvané bezúročné období. Jakmile skončí, účtuje si banka za dlužnou částku značné úroky. Je proto třeba si konec tohoto období pohlídat, nejčastěji trvá měsíc. Tento typ půjčky využívají zákazníci pro financování běžných věcí s nižší hodnotou. Kvůli vyšším úrokům je ale potřeba být obezřetný, spadnout do dluhové pasti je snadné.

Leasing

O leasingu jste nejspíš slyšeli v souvislosti s nákupem auta. Nejběžnějším typem je leasing finanční. Například při koupi auta u autorizovaných prodejců zaplatíte na začátku jen část ceny, nejčastěji kolem 20 % a její zbytek je rozdělen do menších pravidelných splátek. Na konci leasingu je auto vaše, zaplatíte však řádově o desítky tisíc korun navíc na úrocích.

Operativní leasing

Méně známou variantou leasingu je operativní leasing, který se nejčastěji využívá opět na auta. Přesto, že stále panuje přesvědčení, že ho nejvíce využívají firmy pro své vozové parky, ve skutečnosti už tomu tak dávno není. Stále častěji mu přicházejí na chuť i běžní zákazníci - fyzické osoby, živnostníci či malé firmy. „Hlavní výhodou je, že k tomu, abyste dostali nové auto, nemusíte platit akontaci jako u klasického leasingu. Leasingová společnost se postará o havarijní pojištění, dálniční známku, výměnu a skladování pneumatik, ale také o pravidelný či náhlý servis. Vy se staráte jen o tankování (případně dobíjení) a jezdíte. Rozdělení do pravidelných splátek Vám umožňuje sáhnout i po dražším voze,“ vysvětluje Monika Vocílková ze společnosti Arval, která poskytuje operativní leasing aut.

Nebankovní úvěry

Skoro by se zdálo, že se s nabídkami nebankovních úvěrů jako by se roztrhl pytel. Lidé je využívají hlavně jako krátkodobé finanční injekce, pokud jim třeba chybí peníze do výplaty, nebo je zaskočil náhlý velký výdaj, třeba rozbitá pračka. Splatnost takových půjček je v řádu týdnů a měsíců, poté opět nastupují vysoké, mnohdy až extrémní úroky. Pokud dodržíte dobu splácení, nic Vám ale nehrozí. Pozor si nicméně dejte na příliš složité obchodní podmínky, u transparentního poskytovatele byste měli všemu snadno rozumět.

Pravidlo 24 hodin: Pokud to nutně nepotřebuji, nepůjčím si na to

Pokud se budete rozhodovat, jestli půjčku vzít, nebo ne, zamyslete se opravdu pořádně nad tím, jestli ji skutečně potřebujete. Samozřejmě že existují neodkladné věci, s jejichž pořízením je třeba si dopomoci. U menších spotřebních věcí je však třeba se zamyslet nad tím, zda není koupě zbytečná. Finanční experti u takových nákupů doporučují takzvané „pravidlo 24 hodin“. Pokud po jednom dni zhodnotíte, že danou věc opravdu potřebujete, pak má smysl hledat způsob, jak ji zaplatit, třeba i prostřednictvím půjčky.