Nejvyšší částka v dopravě půjde na stavbu metra D z Pankráce do Písnice, a to 4,3 miliardy korun. Dopravní podnik (DPP) nyní provádí geologický průzkum a samotná stavba by měla začít v příštím roce. Na rekonstrukce a výstavbu tramvajových tratí půjde 180 milionů. Počítá se např. se stavbou trati na Dědinu nebo na Libuš. Peníze půjdou na stavbu vozovny v Hloubětíně, bezbariérová opatření v metru nebo přípravu stavby terminálu na Smíchovském nádraží.

Peníze jsou vyčleněny rovněž do automobilové dopravy. Zhruba 1,08 miliardy na stavbu a opravy komunikací a na přípravu stavby městského okruhu z Pelc-Tyrolky do Štěrbohol je v rozpočtu 278 milionů. Do parkování a stavby záchytných parkovišť P+R a parkovacích domů chce město dát 301 milionů a 297 milionů na rozvoj infrastruktury pro chodce a cyklisty.

Dočká se i Václavák

V bytové politice je investice 250 milionů na opravu Domu Opatov nebo 50 milionů na bytovou výstavbu na Černém Mostě. Na rekonstrukce bytových objektů půjde 105 milionů. Město bude také opravovat svůj majetek, například dostaví Průmyslový palác, na což vyčlenilo 750 milionů. Další peníze půjdou do oprav Holešovické tržnice či budovy Muzea hlavního města.

Vyčleněno je i 90 milionů korun na již zahájenou rekonstrukci spodní části Václavského náměstí. Na revitalizaci náplavek půjde 117 milionů a další peníze jsou určeny na opravu Malostranského náměstí a vytvoření parku na Rohanském ostrově. V bezpečnosti dá město 163 milionů na výstavbu a rekonstrukce hasičských zbrojnic. Investice se chystají i do vybavení dobrovolných hasičů. Peníze dostanou na opravu služeben městská i státní policie.

Další část peněz je pro pražské školství, kdy na stavbu, opravy či přístavby škol je určeno 686 milionů. Desítky milionů jsou určeny na granty ve školství. Magistrát poskytne peníze pražské záchranné službě na nákup nových sanitních vozů, na což poputuje 121 milionů. Záchranáři dostanou peníze i na opravy svých objektů.

Potoky a nádrže

Opravy potoků a vodních nádrží spolknou 39 milionů a o něco nižší částky půjdou na obnovu parku na Vítkově a opravu Hostivařské přehrady. Město bude financovat výstavbu záchranné stanice pro volně žijící živočichy. Na investice dostanou peníze botanická i zoologická zahrada v Troji, v prvém případě 117 milionů, v druhém 80 milionů korun.

Peníze město bude investovat také prostřednictvím svých firem. Tyto peníze se v rozpočtu města neobjevují v kapitole investic, ale v běžných výdajích. Město investuje např. prostřednictvím dopravního podniku (DPP) 3,5 miliardy korun, které podnik použije na rekonstrukce a opravy, výstavbu či nákup nových vozidel. Investovat bude také Pražská vodohospodářská společnost (PVS) nebo Pražské služby (PSAS), které sváží odpad. Celkem městské firmy proinvestují devět miliard.

Pražští radní v pondělí schválili návrh rozpočtu, který počítá v příštím roce s příjmy a výdaji asi 92,6 miliardy Kč, což je meziročně více. Z výdajů tvoří většinu běžné výdaje, a to asi 70, 92 miliardy. Nejvíc peněz půjde do dopravy a školství.

Video
Video se připravuje ...

Praha vybrala finalisty soutěže k Vltavské filharmonii Videohub

Fotogalerie
16 fotografií