Pátek 29. září 2023
Svátek slaví Michal, zítra Jeroným
Polojasno 24°C

Hanbaté království, perníková chaloupka či cesta do pravěku: Kam v Praze za nevšedními zážitky?

/
 • Kam v Praze za atypickou kulturou? Přinášíme pár tipů.
  26. října 2021 ● 06:10

  Nejen panoramata Pražského hradu či procházka po Karlově mostě stojí v Praze za vidění. Hlavní město skýtá i originální, málo tušené zážitky – netradiční muzea pro dospělé či multimediální atrakce, které ocení i ty mladší ročníky. Máme pro vás pár tipů, kterými si při sychravém venkovním počasí můžete zpříjemnit nejeden večer či volný víkend.

 • 1.

  Výlety do minulosti za hranice reality

  Jen máloco ocení děti víc, než samotné království hraček nedaleko Václavského náměstí. Na své si tam přijde opravdu každá duše – i ta dospělá. A ty nejdobrodružnější z nich se dokonce mohou vypravit to tajuplných virtuálních světů. Profíci z pražského vývojářského studia DIVR Labs exkluzivní výpravy za hranice všedních zážitků vymysleli hned dvě – v obou se cestuje časem. Jedna vás a až tři vaše přátele/spoluhráče přenese do rudolfínské Prahy, kde pátráte po legendárním Golemovi, ta druhá do důlního komplexu, který je zamořen nenasytnými a po krvi lačnícími pavouky.

   

  Iluze umělé reality je vpravdě dokonalá. Zatímco v Praze časů minulých si návštěvník prostřednictvím speciálních brýlí prohlíží panoramata středověkých Hradčan a za pomoci sluchátek slyší klidný šum Vltavy, pod zemí se setkává s nepříjemnou temnotou, kterou jen tu a tam naruší svit virtuální baterky. A ten když náhodou natrefí na osminohou chlupatou obludu, která se vás chystá rafnout, vězte, že úlek, který při tom zažijete, není jen virtuální, ale nabude skutečně reálných rozměrů. „Lidi na pavouky reagují různě, ale téměř nikdy se nejedná o vlažnou reakci. Podařilo se nám docílit, že hratelnost je díky hororovým prvkům intenzivnější, než běžná zkušenost ve virtuální realitě,“ svěřil se Blesku kreativní ředitel DIVR Labs Jakub Kučera.

  Kde: Hračkářství Hamleys, Na Příkopě 854/14, Praha 1.
  Kdy: Otevřeno denně 10 – 20 hodin.
  Za kolik: Vstupné pro jednotlivce starších 8 let je 450,- Kč, s kartou Hamleys lze uplatnit 15% slevu.

  Video
  délka: 02:36.16
  Video se připravuje ...

  Takto hra vypadá z pohledu hráče. Je plná strachu, napětí i adrenalinu. DIVR Labs

 • 2.

  Cestou slivky

  Sem už se s dětmi jen tak nevypravíte, i když - kdo ví. Expozice Muzea slivovice, jakkoliv k tomu název nemusí svádět, je určená pro všechny generace. Hravou formou i pro ty nejmenší! Děti nejspíše nedocení vůni a zejména pak i chuť ovocných destilátů, jejichž ochutnávka je součástí prohlídky expozice, zato na ně čekají epesní zážitky například v podobě 5D kina nebo vytištění vlastní etikety.

   

  Muzeum se od roku 2020 nachází coby kamenem dohodil od zastávky MHD Malostranská v malebném domku U Bílé botky. Muzeum návštěvníky multimediální formou, která doslova a do písmene prověří všechny smysly, seznámí jednak s historií světově proslulé značky R. Jelínek, tak také i s procesem výroby nejrůznějších destilátů, které vizovická palírna vypouští do světa. Rok co rok při tom zpracuje neuvěřitelných 6 milionů kilogramů ovoce. A jakého? „Hruška, meruňka, třešeň, ostružiny, borůvky, oskeruše, z jablek se vyrábí jablkovice. Ovoce na zpracování je opravdu mnoho,“ vypočítala pro Blesk Hana Holubová, projektová manažerka společnosti Rudolf Jelínek. Pochopitelně nejvíce se však pracuje se švestkou.

   

  Pomyslnou svíčkou na dortu při návštěvě expozice je zhruba pětiminutový 5D film, který je promítaný v rámci virtuální reality. Návštěvník se za pomocí speciálních brýlí ocitne na místě švestky čili nejtypičtějšího českého ovoce pro zpracování ovocných pálenek, aby z jejího pohledu absolvoval celou cestu – od sklizně přes procesy kvašení a destilace, plnění lahve až po export ke koncovému zákazníkovi. Díky mimořádně propracovaným animacím je iluze naprosto dokonalá. Pro její připomenutí si lze také kdejakou ovocnou pálenku v obchodě zakoupit pro ozvláštnění nějaké té slavnostnější příležitosti, zrovna tak také ale jiné ovocné produkty, které místo v tekutém podobenství skončily třeba usušené či povidlech.

  Kde: Dům U Bílé botky, U lužického semináře 116 – Malá Strana.
  Kdy: Denně v čase 11–20 hodin.
  Vstupné: Zhruba hodinová prohlídka s ochutnávkou destilátů a valašských kanapek činí 450,- Kč.

 • 3.

  Lechtivý stud

  Také další z muzeí ocení spíše starší ročníky – především však ti, kteří snesou trochu toho studu při pohledu na řadu necudností. Staroměstský orloj, Dům U Kamenného zvonu, socha Jana Husa, nově také Mariánský sloup a nebo také Sex Machines Museum. To vše je možné dohledat u Staroměstského náměstí, které je co do obliby zahraničních turistů patrně nejznámější z celé Prahy. Což se o atypickém muzeu, které se rozprostírá po třech patrech historické budovy, a které představuje nejroztodivnější erotické předměty z celého světa, říci nedá.

   

  K vidění mezi více 300 předměty, které nashromáždil sběratel Oriano Bizzocchi, jsou například drobné genitální piercingy, historické sexuální pomůcky nebo třeba také antimasturbační pásy cudnosti, čímž výčet dráždivých pozoruhodností nekončí. Co dalšího je možné spatřit a nechat se tak poučit o tom, jak si naši předkové zpříjemňovali intimní chvilky? „Repliku starého kina určeného pro promítání erotických černobílých filmů ze začátku 20. století, místnost s hračkami pro dospělé se starými stimulačními stroji a znepokojující a dráždivé instalace,“ sdělila dříve Blesku ředitelka muzea Lucie Pořická.

  Kde: Melantrichova 18, Praha 1 - Staré Město
  Kdy: Denně v čase 10–23 hodin.
  Vstupné: 250,- Kč, snížené 150,- Kč.EMBED_OFF

 • 4.

  Perníčkové království

  Vánoce se s každým dnem víc a více blíží. A kde nejlépe nasát vánoční atmosféru, než v historickém srdci metropole? Právě tam – na Malé Straně, se nachází nevšední muzeum perníku. V tomto slovutném království sladkého naleznete jak ty nejběžnější droboučké perníčky zdobené pečlivou cukrářovou rukou, tak i ty, které se vymykají jak svými rozměry, také tvary či druhy. V této řemeslné pekárně třeba vyrábí i perníčkové kremrole či zmrzlinu s perníkovou příchutí!

   

  A oproti jiným muzeím má toto jednu nepřehlédnutelnou výhodu. „Vše, co se napeče a vystaví, se také sní,“ prozradil majitel muzea Milan Gojda s tím, že s výjimkou několika vybraných exponátů si návštěvník může nakoupit sladkého dle libosti i přání, jakkoliv mohou být specifická. Zdejší cukrářka Hana Jansíková třeba Blesku prozradila, že jednou na objednávku pekla i perníkové čurací sítko do pisoáru! Návštěvu docení i zvědavci, kteří by rádi porovnali typický nadýchaný „vánoční“ perník s tím staročeským, který si pekly naše praprababičky. Do jazyku bijící rozdíl překvapí i toho největšího mlsala.

  Kde: Nerudova 9, Praha 1 – Malá Strana.
  Kdy: Otevřeno od čtvrtka do neděle v čase 12–17 hodin.
  Vstupné: Volné.

 • 5.

  Cesta do pravěku

  Také jste v dětství nejednou zhlédli legendární film Karla Zemana Cesta do pravěku? Proč se na jednu takovou neskutečnou výpravu nevypravit i ve skutečnosti? Umožní to totiž miliony a miliony let staré kosterní pozůstatky, jimž nejmodernější technologie napomohly navrátit se do jejich původního tvaru. V muzeu Dinosauria je k vidění třeba kostra diplodoka. „Ten byl dokonce zhruba 130 let považován za nejdelší druh vůbec,“ řekl Blesku hlavní paleontolog muzea Štěpán Pícha. Některé z koster mají na sobě dokonce i pozůstatky nejrůznějších poranění.

   

  Vyjma koster pak muzeum oplývá i hyperrealistickými modely dinosaurů – například hlavního hrdiny notoricky známého filmu Jurský park: Tyranosaura rexe. Nechybí rovněž Geosvět – unikátní sbírka více než 6 000 exponátů minerálů a fosilií nalezených i na našem území. A aby tohle nestačilo, je zde možnost zahrát si dobrodružnou virtuální hru Dinosauria, kterou má na svědomí rovněž pražské studio DIVR Labs, která nesází jen na osvědčené principy klasické virtuální reality. „Vibrační podložky například zintenzivní iluzi jízdy i pohyb obrovských dinosaurů v hráčově bezprostředním okolí,“ sdělil Blesku technický ředitel společnosti Martin Tichota.

  Kde: POP Airport, Ke Kopanině 421, Tuchoměřice.
  Kdy: Denně 10:00 až 20:00 hodin.
  Za kolik: 349,- Kč, snížené 299,- Kč. Virtuální realita 449,- Kč.

 • 6.

  Kam i Napoleon musel chodit pěšky?

  Nutkání dojít si na velkou či malou potřebu je staré, asi jako touha jíst a pít. Zatímco pokrmy našich předků jsou nicméně dobře zdokumentované, napadlo vás někdy, jak vypadaly „nezbytnosti“, které jsou zapotřebí tam, kam i královna musí chodit pěšky? Vaši zvědavost patrně ukojí Muzeum historických nočníků a toalet v Modřanech, které se pyšní rekordem největší sbírky nočníků a toalet v Čechách.

   

  „Napadlo to manžela, když rekonstruoval tvrz v Třebotově. Na obvodové zdi byl starý středověký prevét a barokní přístavba, na které se nacházela latrína. To ho motivovalo k tomu, aby zjišťoval, jak se tyto předměty vyvíjely, a já je začala pro něj sbírat,“ sdělila dříve Blesku spolumajitelka Renáta Sedláčková. Ta se svým manželem Janem nasbírala neuvěřitelných více než 2 500 sbírkových předmětů z celého světa, z nichž ty nejstarší jsou až 700 let staré! A ty nejvzácnější? Třeba nočník, na kterém „trůnil“ i sám císař pán Napoleon Bonaparte. Najde se tu ale i takový, který se využívali pasažéři Titanicu.

  Kde: V Potočkách 6, Praha 12 – Modřany.
  Kdy: Otevřeno každou lichou sobotu v čase 10–18 hodin či na objednání.
  Vstupné: 120,- Kč, snížené 80,- Kč.

  Fotogalerie
  184 fotografií

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
VYHLEDAT VÝSLEDKY Načítám
Video se připravuje ...

Dnešní horoskopy