Pokud pomineme hypotéky, Češi si nejčastěji sjednávají úvěr na auto nebo motorku, na rekonstrukci a na spotřební elektroniku. Existují ale i další oblasti, do kterých neváhají investovat zapůjčený obnos. A ne vždy je to dobře. Z průzkumu České bankovní asociace totiž vyplynulo, že v souvislosti se zadlužováním se chová rizikově každý 10. Čech.

Jaké jsou tedy příklady, kdy může půjčka napáchat víc škody jak užitku?

Půjčka na svatbu

Prstýnky, šaty, hostina, výzdoba, oblek… průměrná česká svatba vyjde zhruba na 100 tisíc korun. Doba, kdy vše platil podle tradice otec nevěsty, je pryč, a tak i kvůli tomu poptávka po svatebních půjčkách stále roste.

Vzhledem k 50% míře rozvodovosti jde ale o značně rizikovou investici. Ač to možná zní pragmaticky, promyslete ještě předtím, než o půjčku požádáte, zda není možné ušetřit – ať už na mnoha leckdy zbytečných detailech, nebo třeba na počtu hostů, které pozvete k tradiční hostině. Není už výjimkou, že se jí účastní jen nejbližší rodina, zatímco pro přátele a známé je připravený drobnější raut.  Vkročit do manželství rovnou s dluhem totiž rozhodně není ideální.

Úvěr na splacení jiných půjček

Při vyřizování půjčky doufejte v nejlepší, ale myslete na nejhorší. Na začátku často stačí jen přecenit situaci a budoucí příjmy, a problém je na světě. A vytloukat klín klínem, tedy znovu si půjčovat na splácení dluhů, je nejrychlejší cesta do dluhové pasti. Vyvrcholením může být až osobní bankrot. Řešením není půjčit si znovu – v roce 2021 to udělalo 15 % Čechů – ale problémy řešit a nestrkat před nimi hlavu do písku. Seriózní finanční instituce se svými klienty případné problémy řeší například odkladem splátek nebo individuálním splátkovým kalendářem.

Jednou z možností, jak získat zpět finanční svobodu, je také konsolidace půjček. Jde de facto o sloučení několika úvěrů do jednoho a snížení měsíčních splátek tak, aby je člověk zvládal splácet.

Dovolená může být levná, a přesto nezapomenutelná. Záleží, jakými zážitky ji naplníte.
Autor: istockphoto

Půjčka na dovolenou

Pláž, palmy, moře… o podobně strávené dovolené sní spousta Čechů. A spousta z nich se neváhá kvůli pár dnům u moře zadlužit na dlouhé měsíce.

Čísla z nedávných průzkumů naštěstí vypadají slibně. Na dovolenou si někdy půjčilo jen 5 % z nás a 73 % Čechů tvrdí, že by si na zážitky nebo na dovolenou rozhodně nepůjčili. Stále ale existují i tací, kteří si neváhají užívat na dluh.

Půjčka na dovolenou je „na hraně“, protože i pro ni platí, že ji budete splácet déle, než jaká je „životnost“ zážitku. Rozhodnete-li se pro úvěr na dovolenou, materializujte si zážitek – vytvořte si fotoalbum, nebo koláž z fotografií na zeď – alespoň vás to v dalších měsících bude motivovat ke splácení.

Půjčka na Vánoce Svátky klidu, míru a… někde i zadlužování. Tak by se daly charakterizovat Vánoce. Rozzářené a spokojené tváře vašich nejbližších jsou velkým lákadlem, proč si před Vánoci půjčit, ale myslete také na budoucí splácení. Půjčky na dárky patří k těm nejzbytečnějším, které můžete čerpat.

Existuje ale několik výjimek. Nadělíte-li si k Vánocům pod stromeček třeba novou a velmi úspornou lednici nebo pračku, je půjčka na ni investicí do budoucna, nikoli zbytečným plýtváním. Samozřejmě je ale zbytečné obměňovat fungující a relativně nové spotřebiče, když bezproblémově fungují.

Vánoce jsou o setkání s rodinou a přáteli, nikoli o drahých dárcích.
Autor: istockphoto

ROZHODNETE-LI SE PRO PŮJČKU, PEČLIVĚ ZVAŽTE, U KOHO SI JI BERETE Vždy si ověřte, že má poskytovatel úvěru bankovní licenci České národní banky a že s půjčkou nejdete za hranice svých možností. Pokud jste jako 70 % Čechů, budete se cítit bezpečně, když výše všech splátek nepřesáhne pětinu vašich čistých měsíčních příjmů.

Úvěry na „trendy“ zbytečnosti

Co rozhodně v pořádku není, je zvyšování spotřebního standardu půjčkami. Půjčovat si na nový iPhone, když vám teprve půl roku „starý“ mobil perfektně slouží, je zbytečnost. Stejně tak je zbytečné pořizovat ultra výkonný tablet, když ho nepotřebujete a jde jen o chvilkový rozmar. Nebo drahé a luxusní značkové oblečení a nákladné sportovní vybavení, když víte, že vašim potřebám bude vyhovovat i v levnější variantě.

Žít si na vysoké noze jen díky půjčkám je příjemné, nicméně krátkozraké řešení. Půjčky by měly být způsobem, jak vyřešit vaše neodkladné potřeby nebo promyšlené plány, nikoli vaše rozmary.