Afrodiziakum a recept na dlouhý a zdravý život
Ústřice obsahují velké množství minerálů a stopových prvků důležitých pro tělo. První zásadou je vybrat ještě živé tvory se zavřenými lasturami, které jsou uložené naplocho. Pokud je ústřice nakloněná, může se z ní vylít voda a zahyne. To platí i pro manipulaci, je dobré je neotáčet a nemanipulovat s nimi, dokud nejdou na stůl. Pokud nechcete gurmánskou manu konzumovat bezprostředně po nákupu, je možné je uložit na chladné místo (nikdy ne do mrazu ani do vody).

Pokud je měkkýš čerstvý, je k lastuře přichycen pouze v jednom bodě svalovým úponem. Když se přichytává po celém obvodu nebo jen částečně, neznačí to nic dobrého. Dalším důkazem čerstvosti a živosti je výrazné stažení po zakápnutí citronovou nebo limetkovou šťávou. Při samotné konzumaci pak musí oříšek masíčka sklouznout do úst hladce sám, není vždy nutné srkání, které se často zmiňuje.

Jak se servírují a jedí
Obvykle se servíruje šest až dvanáct kusů a k jejich otevření slouží speciální nůž, kterým se přetne sval uprostřed. n Nemusíte se ale bát náročného boje s lasturou, Bývají  servírovány v původní lastuře a vždy v originální vodní lázni. Nejčastěji se jedí syrové, ochucené čerstvou citronovou nebo limetkovou šťávou, ale dají se připravit i uzené, grilované nebo smažené. Tucet ústřic obsahuje pouze 110 kalorií a prospěšné látky jako je zinek, železo, vápník a vitamín A.

Když je ústřice připravená a zakápnutá, stačí ji jen vylít či vysrknout z lastury do úst, chvíli poválet a polknout, nežvýkat! Na začátek si raději zvolte menší kousek, abyste neměli problém se spolknutím, k ústřicím je třeba se projíst. Ideálním nápojem k nim je pak kvalitní bílé víno nebo šampaňské.

Kam na ně
Podniků, kam se dá na ústřice zajít je dnes již poměrně dost, při výběru dbejte na tradici. Pokud s ústřicemi teprve začínáte, domluvte si s personálem degustaci včetně párování s vínem, dozvíte se vše, co potřebujete, zabráníte případným faux pas a odnesete si nevšední zážitek. Dobrou volbou je například nejstarší česká mušlárna Les Moules nebo francouzská restaurace La Gare.

...
Autor: archiv

Zajímavosti o ústřicích

*Jejich tělo je tvořeno z 80 % vodou.

*Je uloženo ve schránce z uhličitanu vápenatého a nazývá se lastura.

*Vniknutím cizího tělesa – například zrnka písku, může vzniknout perla (zrnko písku obaluje ústřice postupně perleťovou hmotou, aby předešla poškození tkáně).

*Filtrují mořskou vodu – jedna ústřice zvládne až 190 litrů vody za den.

* Ústřice je považována za silný alergen, pokud máme alergii na mořské plody, či na ryby, buďte při konzumaci opatrní.