Dnes 14. května se slaví Den větrných mlýnů. V České republice se vyskytují dva klasické typy mlýnů –  kromě známého holandského i sloupový (tzv. německý). Dodnes jich tu stojí dokonce několik desítek, nejvíce jich je na Moravě a ve Slezsku. V Čechách totiž byly obvyklejší mlýny vodní. 

Sloupový vs. holandský

První typ sloupový (nebo také německý) je dřevěný patrový mlýn, který se celý otáčí podle potřeby proti větru. Podle konstrukce, teritoriálního rozšíření a způsobu otáčení se jmenuje sloupový, moravský, německý, beraní, kozlečí nebo prostě samec. 

Druhý typ mlýnu – holandský je zděná stavba na kruhovém půdorysu, kde se natáčí s vrtulí pouze střecha. Přezdívá se mu také samica.

Borovnice, Trutnovsko

Jde o repliku zaniklého dřevěného větrného mlýnu. Ten byl totiž v roce 1968 rozebrán s tím, že bude postaven ve skanzenu. Jeho pozůstatky se několikrát stěhovaly a nakonec skončily v depozitáři skanzenu v Kouřimi. Obec Borovnice chtěla mlýn získat zpět jako turistickou atrakci, protože původní součásti byly zchátralé, nechala postavit přesnou repliku mlýnu v jiné části obce.

Vrátno, Mladoboleslavsko

Větrný mlýn holandského typu, kterému se přezdívá Vrátenský větrák, je dominantou krajiny severně od obce Vrátno. Byl postaven roku 1870 mlynářem Marečkem. V současnosti jde o opravený soukromý objekt.

Příčovy, Příbramsko

Zřícenina zděného větrného mlýna holandského typu, která se nachází na západ od obce Příčovy. První zmínka o mlýnu je z roku 1604. Ze zděného mlýna zůstala jen mohutná zřícenina, vnější průměr stavby je přes 14 metrů, což z něj dělá unikát i v Evropě.

Starý Poddvorov, Hodonínsko

Německý sloupový mlýn s kompletní technologií stojí na kopci asi kilometr od obce Starý Poddvorov. Byl postaven v roce 1870 panem Laštůvkou v Mutěnich. Po šesti letech jej další majitel jej přestěhoval do Týnce u Břeclavi. Odtud byl po 10 letech převezen na současné místo na kopci Zahajka. 

Krchleby, Nymbursko

Jde o novostavbu, kterou si postavili manželé Tuzarovi. Výkopové práce začaly 2011 a stavba byla dokončena v červnu 2014. Šlo o jejich dlouhodobý sen postavit si vlastní větrný mlýn holandského typu.

Ruprechtov, okres Vyškov

Mlýn holandského typu byl postaven v roce 1873. O devět let později ale vichřice zničila celou střešní konstrukci s hlavním hřídelem, převody i částí zdiva. A tak mlynář Cyril Wágner se rozhodl mlýn zmodernizovat, a to po vzoru, který viděl v Americe. Vyrobil dvoutunovou větrnou Halladayovu turbínu a zhruba dvojnásobně tím zvýšil výkon mlýna.

 

Video
délka: 03:01.68
Video se připravuje ...

Tipy na květnové výlety Videohub

Fotogalerie
3 fotografie