Zatímco v červenci a srpnu docela dost pršelo, září bylo suché a větrné. Nedostatek některých druhů hub zaznamenali i pořadatelé mykologických výstav. „Letos je to ale hodně špatné. I na zajišťování výstav se houby těžko shání, člověk musí vědět, kam na ně. Tedy do různých údolí, zastíněných míst a poblíž vodě,“ popsal mykolog Malý s tím, že v minulých letech byla situace výrazně lepší.

Září dvou tváří

Svůj pohled na důležitý houbařský měsíc nabídl také mykolog Aleš Vít. „Září dvou tváří. Nejspíš takhle by se dal vystihnout růst hub v měsíci, který představuje hlavní houbařské období v roce. První polovina měsíce byla zaslíbeným rájem houbařů, hlavně hřibařů. Ve druhé polovině září pro nedostatek vláhy začalo hub postupně ubývat. A v poslední dekádě se právě hřibovité druhy téměř vytratily,“ uvádí na webu myko.cz Vít.

Křemenáče z Liberecka

Nepříliš dobrou situaci potvrdil i vášnivý houbař Miloš Kesner z Liberecka, který se synem Kryštofem sice našel překrásné křemenáče dubové a kozáky, ale i on přiznává, že šlo spíše o ojedinělý úlovek.

„Pomohl mi houbařský čuch a pravidelná kontrola. Důležité je vydržet a nebýt zklamaný, když se nic nenajde. Dobrému houbaři nevadí, když nic nenajde, stejně tak rybáři, když nic nechytí. Je to o vášni k houbaření, nic víc,“ popsal pan Kesner.  Své hřiby nasušil a část zavařil do octa.

Co ještě poroste?

Nic ale letos ještě není ztraceno. „Pokud se situace zlepší a zaprší, mohou ještě vyběhnout hřiby smrkové, hřib hnědý, hřib žlutomasý a potom ty typicky podzimní, jako jsou čirůvky, strmělky, penízovky,“ vypočítává Malý.

Růst hub je podle mykologa zajímavý i v tom, že různé druhy jako by si dávaly přednost, kdy mají růst. „Letos naprosto hojně rostla liška obecná, ryzec syrovinka a václavka. Jako by dostaly nějaký impuls a najednou se všude objevily, a tím myslím celorepublikově,“ popsal Malý.

Už teď je ale jasné, že mnoho druhů hub se letos vůbec neukázalo. Důvod ale nikdo nezná.  „Houbám stále ještě úplně nerozumíme. Mohou být super podmínky, jako je teplo, vlhko, úplněk, a stejně nerostou. Pak je to naopak a houby stejně vyběhnout. Houby nás přechytračí," usmívá se Malý.

Bedly: Jak poznat jedovatou bedlu zahradní a na jaké další si dát pozor?

Video
délka: 01:53.84

Bedly: Jak poznat jedovatou bedlu zahradní a na jaké další si dát pozor? Videohub

Fotogalerie
5 fotografií