Sama sebe fotografka na svém webu představuje jako ženu, která má ráda zvířata a květiny, miluje jaro, déšť a ráda nosí černé šaty. Její múzou je údajně každodenní život. Příští rok ji čeká samostatná výstava v Los Angeles.

„Pózování, vytváření módního a odchozího obrazu je katechismus moderního člověka,“ píše kritik umění na Susirajině webu. „Susiraja převrací tuto ideologii úspěchu naruby a směje se, když to dělá.“

Osamělost i zesměšnění

Kontroverzní fotografka vyvolává nejrůznější emoce. Jak její tvorbu vidí lékařka a psychoterapeutka Kateřina Cajthamlová? „Tyto fotografie by na mne působily podivně i tehdy, kdyby přesně stejně pózovala a byla oblečená i dívka či muž postavy běžné, nikoli monstrózně obézní. Uvažovala bych nad smyslem toho, co pózami a rekvizitami chce vyjádřit a napadla by mne osamělost ve vztahu, pocit vyčlenění a zesměšnění absurdity sociálních sítí a inscenovaných selfíček,“ soudí pro Blesk.cz odbornice.

Pocit osamělosti zmiňuje při pohledu na snímky i psychoterapeutka Radana Štěpánková. „Iiu Susiraja se rozhodla reagovat na módu stylizovaných a uměle zkrášlovaných a usměvavých selfie brutálně surrealistickou realitou. Připomíná tím publiku, že život není jen šťastný a v ideálních formách.

Na fotografiích si vystačí sama s tematickými předměty, má smutný vyraz a používá neživé dekorace jako by se vypořádávala s existenciální samotou, s odcizením od společnosti a vztahů,“ soudí Štěpánková.  

Jako přerostlé batole

Kateřina Cajthamlová zmínila i další zajímavý pohled. „V dnešní době sociální izolace, rozpadlých rodin a chybění větších podpůrných celků (širší rodina, početní sourozenci, sousedé, komunity všeho druhu včetně církví) se osamělí lidé buď izolují, nebo se agresí či sebepoškozováním snaží vzbudit v ostatních aspoň hrůzu a odpor nebo soucit či smích, aby získali alespoň nějakou pozornost,“ vysvětluje lékařka s tím, že na ni Susiraja působí jako přerostlé batole.

„Opět mě napadají dospělí jako zanedbané opuštěné nemilované děti. Nemohou-li být milováni a objímáni, aspoň šaškují nebo provokují. Přesně toto cítím při pohledu na ty fotky - a na tvaru těla mi přitom příliš nesejde, vyznění by bylo stejné i při souměrnější postavě,“ soudí Cajthamlová.

Touhu upoutat pozornost za každou cenu vidí v díle finské fotografky i psychoterapeutka Štěpánková. „K tomu, aby mohla tímto způsobem nabídnout sama sebe publiku, potřebuje být dostatečně nezávislá na hodnocení ostatních, avšak v skrytu duše právě touží po pozornosti a uznání. Jistě v sobě má exhibicionistické rysy a touží po zájmu a úspěchu,“ dodává Štěpánková.

Blesk Podcast: Ženy by měly už od rána pro manžela a děti vypadat dobře, tvrdí Lady Dermacol

Video
délka: 29:04.56

Blesk Podcast: Ženy by měly už od rána pro manžela a děti vypadat dobře, tvrdí Lady Dermacol Jiří Marek

Fotogalerie
27 fotografií