Prababičky a babičky sbíraly a zpracovávaly bylinky zcela běžně. Pak nastal v jejich užívání určitý útlum a nyní se opět dostávají do popředí zájmu, čím to podle vás je?

Lidé vnímají nežádoucí účinky léků nebo jim nepomáhají. Od chemického průmyslu se vrací nejen k bylinám, ale i k přírodní kosmetice a k přírodě vůbec.

Která je vaše nejoblíbenější bylina a proč?

Nemám jednu oblíbenou. Vnímám to podle období, kdy kterou potřebuji. Teď se například potřebuji pročistit a nabít, tak piji jarní kopřivový čaj. Je zdrojem železa, posiluje a zbavuje únavy.

Účinky bylin jsou specifické, které by si ale podle vás měl dopřát každý?

Určitě kopřivu, má antivirové účinky. Po celý rok lze pít listy jahodníku, maliníku a ostružiníku. Nemají tak silné účinky, proto je můžeme konzumovat douhodobě. Vždy k nim lze přidat další bylinu, kterou máte rádi.

Co by měla obsahovat domácí základní bylinková lékárnička?

Vždy někoho během roku potká nachlazení, obyčejná rýma, kašel, takže se určitě hodí lípa a bezový květ. Při ruce bychom měli mít také měsíčkovou mast.

Je nějaký rozdíl mezi bylinkami, které si sami nasbíráme, a těmi, které koupíme v obchodě.

Do toho, co si nasbíráme, dáváme svou dobrou energii, a tak to bude mít jinou kvalitu. Kupované byliny jsou většinou sbírané strojově a nadrcené. Kvalita není taková, ale účinek také mají a je lepší něco než nic.

Jak byliny nejlépe uchovávat?

Skladovat je ve sklenicích, ideálně na tmavém místě při pokojové tepotě.

Je lepší je sušit, macerovat, nebo vyrábět tinktury?

Každá bylina má podle látek, které obsahuje, jiný způsob zpracování a přípavy. Například bezový květ je lepší sušit. Ze šalvěje nebo lichořeřišnice je dobrá tinktura, jelikož obsahují látky, které se nejlépe vyluhují v alkoholu. Slézový květ na suchý kašel je zase vhodné louhovat ve vodě.

Jsou byliny skutečně tak mocné, že mohou nahradit medikamenty?

Jak kdy. Mám ráda zlatou střední cestu. Například běžnou rýmu z nachlazení lze zvládnout bylinami, ale u hnisavé angíny už bych sáhla po antibiotikách. Nelze také očekávat, že nás byliny spasí samy o sobě. Péče musí být komplexní, záleží také na psychice, stravě, pohybu, vztazích.

Jak je to s bylinami a dětmi?

Byliny pro děti ano, ale ne všechny. Vždy pro ně vybírám ty jemnější, neagresivní, jako jsou listy jahodníku, heřmánek, fenykl, meduňka, lípa, květ sedmikrásky, mateřídouška.

Které byliny byste doporučila podle ročních období?

Na jaře kopřivu, kořen pampelišky, v létě, kdy se chceme ochladit, mátu, na podzim šípkové plody, které jsou plné vitaminů, a v zimě přijde vhod lipový a bezový květ.

Říká se, že např. kopřivy je lepší sbírat nyní na jaře, i když rostou až do podzimu, proč?

Má se nasbírat do konce května, protože pak obsahuje mnoho dusičnanů a ty už pro nás nejsou dobré. Ideální je také jít na ni odpoledne a nesbírat ji na tmavých místech. Sluníčko z ní totiž vytáhne nežádoucí látky.

Proč je tak důležité, kde byliny sbíráme? Kam bychom na ně neměli chodit?

Sbírat bychom je neměli u silnic nebo na krajích polí. Chceme je čisté, a ne plné zplodin z výfukových plynů či postřikových látek.

Mohou mít byliny protichůdné účinky? Na co si dát pozor, abychom si jejich konzumací naopak neuškodili?

Mohou. Je třeba si dát pozor hlavně na kontraindikaci s léky, například s antidepresivy či léky na ředění krve. Pokud je užíváme, je třeba se poradit s odborníkem.

Je užívání bylin vhodné pro alergiky?

Určitě ano. Například kopřiva je antialergenní, vyčistí játra. Pokud alergik s bylinkami začíná, měl by se rovněž poradit s odborníkem.

Fotogalerie
3 fotografie

Veganská holandská omáčka z avokáda a medvědího česneku! Podívejte se, jak na ni!