Tajná nahrávka

Útočníci tvrdí, že napadli váš počítač a disponují vaší choulostivou nahrávkou, kterou hodlají zveřejnit, pokud nezaplatíte. E-mail se tváří, že přišel z vaší vlastní adresy.

„S podobnými e-maily se setkáváme pravidelně a v různých obměnách. Dříve převládaly anglicky psané zprávy, nyní převládají ty s takřka bezchybnou češtinou. Jde ale o masovou spamovou kampaň, kterou můžeme vidět v soukromých i pracovních e-mailových schránkách. Zároveň jde o podvod, neboť žádnou nahrávkou útočník nedisponuje, a proto není důvod žádné výkupné platit,“ popisuje Robert Šuman, vedoucí výzkumu v české pobočce společnosti Eset.

Tip: Prohlédněte si odeslanou poštu. Kdyby útočník skutečně z vaší adresy něco poslal, našli byste tam daný e-mail.

Nedoručený balíček

Kurýr nemohl doručit zásilku a v přiloženém dokumentu je proto třeba potvrdit vaši adresu. Podobné e-maily se zavirovanou přílohou jsou při současné oblibě e-shopů čím dál populárnější.

Tip: Jestli jste si nic neobjednali, rovnou to hoďte za hlavu. Jestli ano, zásilkové společnosti umožňují sledování balíčků. V e-mailu nic neproklikávejte, ale jděte na webové stránky dané společnosti, najděte vyhledávání zásilek a zadejte číslo balíčku, o kterém je v e-mailu řeč.

Dopis z banky

Na vašem účtu je podezřelá aktivita, přihlaste se. Jakmile po vás bude chtít banka cokoliv přes e-mail, zpozorněte. Odkazy v e-mailu mohou vést na stránky, které se jako bankovní pouze tváří a ve skutečnosti útočníkům rovnou nadiktujete heslo ke svému účtu.

Tip: Banky e-maily k podobné komunikaci s klienty nepoužívají. Jestli jste na pochybách, zda se skutečně něco neděje, využijte telefonní infolinku banky nebo navštivte pobočku a zeptejte se.

Testy na covid-19

Přišly vám výsledky testů na covid-19 e-mailem? Pak zpozorněte. I ty dnes využívají internetoví vykukové. Tvářili se už jako Všeobecná fakultní nemocnice v Praze i Fakultní nemocnice Plzeň.

Tip: Nereagujte na zprávy z jiné nemocnice, než kde jste na testech byli, a v případě pochyb tam nejdřív zavolejte.

Zachovejte klid a pátrejte

Podobné e-maily nejčastěji končí ve spamovém koši e-mailu. Jenže i spamový koš řada lidí pro jistotu kontroluje, a někdy takové e-maily dokonce i proklouznou do doručené pošty. Pokud na takovou zprávu narazíte a nejste si jisti, že se jedná o podvod, nejdříve zapátrejte na internetu. Většinou stačí zadat předmět e-mailu do vyhledávače.

Ty nejčastější podvody, které v současnosti hýbou vlnami českého internetu, najdete na stránkách hoax.cz. Pomoci odhalit podvodné e-maily a stránky vám může i aktualizovaný prohlížeč, antispamový filtr a antivirus, který na ně může upozornit.

Pravý odesilatel

Nejčastěji podvod poznáte tak, že adresa neodpovídá jménu toho, kdo vám píše. Najdete ji v ostrých závorkách vedle jména odesilatele, případně v řádku „From:“, když si necháte zobrazit hlavičku e-mailu.

„Bezpečné heslo nesmí být použito nikde jinde,“ říká bezpečnostní expert. Sám jich má šest set.

Video
délka: 13:48.12

„Bezpečné heslo nesmí být použito nikde jinde,“ říká bezpečnostní expert. Sám jich má šest set Markéta Volfová, Lukáš Červený