„Onemocněl jsem začátkem října a prvotní slabost jsem přikládal únavě z práce. Poté se přidala teplota přes 39 stupňů, která ani po třech dnech neklesala. Testy prokázaly pozitivitu. Po víkendu jsem hrdinně doktorce říkal, že to vydržím, vždyť je to jen »chřipečka«,“ vypráví pan Jan.

„Manželka ale tušila, že to dobré nebude. A druhý den už volala sanitku. Pak už si pamatuji jen příjem v nemocnici. Stav se mi zlepšil až při pobytu na JIP,“ přiznal.

Bojoval s oboustranným virovým i bakteriálním zápalem plic. V nemocnici strávil celkem 14 dní, vystřídal ARO i JIP. Po návratu domů byl tak slabý, že si stěží došel na toaletu pět metrů od postele.

V propouštěcí zprávě z nemocnice jsem měl doporučenou kontrolu na plicním, tam mi doktorka doporučila lázeňskou péči. Praktická lékařka mi vypsala návrh a lázně byly pojišťovnou bez problémů schváleny. Tak jsem tady,“ vysvětluje Jan s tím, že podstupuje inhalace, uhličité koupele i dechová cvičení. Pobyt v lázních mu prospívá jak po fyzické tak po psychické stránce.

Pomoc pojišťoven, lázně

Prodělali jste covid-19, máte narušenou psychiku, nebo vám nákup ochranných prostředků leze do peněz? Určitě se vám vyplatí detailně si projít stránky vaší zdravotní pojišťovny a možná budete překvapeni, na co všechno můžete dosáhnout.

Například VoZP poskytuje speciální příspěvek na nákup dezinfekčních přípravků na ruce (200 Kč na pojištěnce), rozšířila možnost čerpání příspěvku na vitamínové nebo multivitaminové doplňky stravy (300 Kč na pojištěnce).

A až to situace dovolí, budou si moci všichni pojištěnci vybrat také tradiční příspěvky na permanentky na plavání (400 Kč), na cvičení a regeneraci (500 Kč), případně na školu v přírodě nebo letní sportovní tábor (500 Kč).

Naše největší pojišťovna VZP zase myslí na nemocné s rakovinou. Mohou získat příspěvek až 2 000 korun na nákup zdravotnických prostředků, které poskytují ochranu křehké a citlivé kůže a minimalizují rizika jejího poškození. Klienti mohou nově žádat o příspěvky z fondu prevence on-line. Žádost vyřídí z pohodlí svého domova a bez front.

U OZP zase můžete využít příspěvek 500 Kč na PCR test, u ČPZP je tento příspěvek ve výši 600 Kč.

Narušená psychika 

Už dva měsíce si mohou klienti Všeobecné zdravotní pojišťovny požádat o příspěvek na psychosociální podporu. Doposud tak učinilo téměř 2 000 lidí, a to nejčastěji ve věku 30 až 50 let.

Potvrzuje se tím smutný fakt, že v obtížné covidové době stoupl výskyt duševních onemocnění, a rychlé rozpoznání a řešení těchto obtíží je zásadním krokem pro prevenci.

Pojišťovna přispívá klientovi na max. 10 sezení, na každé částkou 700 Kč. Pozor, požádat o příspěvek můžete do konce května! I pojišťovna ZP MV ČR přispěje na vyšetření u psychologa až 500 Kč.

Jak do lázní... 

Poskytnutí komplexní (zcela hrazené) nebo příspěvkové (částečně hrazené) lázeňské péče doporučuje ošetřující lékař a schvaluje ji revizní lékař pojišťovny. Nově se do lázní podle Indikačního seznamu mohou dostat lidé po prodělaném koronaviru. Jde zejména o ty, kteří prodělali komplikovaný zánět plic, a mají tak nárok na komplexní lázeňskou péči v délce 21 dnů, a to do 4 měsíců po ukončení hospitalizace.

„Vzhledem k aktuální vstřícnosti pojišťoven a prodlužování platnosti poukazů je možnost zažádat i později,“ doporučuje primář Petr Pšenica z Lázní Luhačovice, a. s., které se na postcovidové doléčení specializují, a který zároveň připomíná: „Nicméně doléčení po covidu neoddalujte, včasný začátek rehabilitace dýchacího ústrojí dává naději na zlepšení výkonnosti až na úroveň před samotným onemocněním.“

JAK POSTUPOVAT?

◆ Požádejte svého obvodního lékaře o vypsání návrhu co nejdříve po svém návratu z nemocnice.

◆ Máte právo si zvolit nejen lázeňskou společnost, ale i přímo konkrétní lázeňský dům.

◆ Vypsaný návrh doručte do vaší zdravotní pojišťovny a po schválení revizním lékařem si vás lázně v zákonné lhůtě předvolají k pobytu.

Starosta Birke otevřeně o svém dramatickém boji s covidem. Šlo mu o život!

Video
délka: 52:28.88

Starosta Birke otevřeně o svém dramatickém boji s covidem. Šlo mu o život Jakub Veinlich, Aleš Brunclík

Fotogalerie
9 fotografií