Vyvažte svůj výběr potravin

Kalorická rovnováha je klíčem k úpravě vaší váhy. Nemusíte se vzdávat svých oblíbených jídel jen proto, že mají vysoký obsah kalorií. To, co potřebujete vědět, je kolik kalorií denně můžete sníst. Doporučený denní kalorický příjem pro ženy je v průměru asi 1600 kcal/den. Průměrný muž potřebuje přibližně 2 000 kcal/den.

Když jíte více kalorií, než kolik vaše tělo spotřebuje nebo spálí, tyto extra kalorie se v těle uloží jako tuk, což povede k nárůstu hmotnosti. Pokud chcete zhubnout, musí být počet konzumovaných kalorií menší než počet kalorií spálených.

Rozpočítejte své kalorie

Pokud se rozhodnete pro vysoce kalorické jídlo, zvolte pro to další nízkokalorickou stravu, aby váš celkový energetický příjem nepřekročil počet kalorií, které potřebujete za jeden den. Pokud se večer sejdete se svými přáteli na večeři, zkuste si na oběd dát zdravější jídlo a snažit se v průběhu dne jíst více ovoce a zeleniny.

Jak zhubnout pomocí diety

Zde je opravdu potřeba vzít v potaz všechny aspekty, jako je věk, metabolický stav a různá omezení, která máte – a podle toho se rozhodnout pro dietu. Bezpečné diety by vám měly pomoci zhubnout a vyhnout se následnému jojo efektu, kterého se bojí každý, kdo hubne.

Mezi nejoblíbenější diety patří takzvané nízkosacharidové diety. Jak již jejich název napovídá, jsou založeny na nízkém příjmu sacharidů. Naopak se soustředí na vysoký příjem bílkovin a tuků, což je pro vaše tělo prospěšné. Efektivně redukuje obsah podkožního tuku a naučí vás, jak jíst pravidelně a zdravě. V případě nízkosacharidové diety stále můžete konzumovat i maso, a to hlavně ryby, které obsahují vysoký počet omega-3 masných kyselin a zdravých tuků, které jsou pro naše tělo prospěšné. Pokud se rozhodnete pro nízkosacharidovou dietu, využijte Ketodiet slevové kupony.

Hubnutí a jojo efekt jsou v hlavě

Ať už se snažíte držet diety a hubnout sebevíc, pokud nebudete v dobrém psychickém rozpoložení, nikdy se vám to efektivně nepovede. Pokud tedy chcete dobře vypadat zvenku, měli byste první začít uvnitř. V případě, že jste denně vystaveni stresu, nebude pro vás snadné zhubnout, jelikož tělo si stres vynahrazuje chutí na sacharidy a nezdravé jídlo, které nás většinou opravdu potěší. Musíte se nastavit tak, abyste byli prostě „v pohodě“. Pokud se vám to podaří, uvidíte, že i hubnutí půjde rychleji, což vás opravdu potěší – a pohodový pocit už tak bude vaší denní rutinou. A sacharidy nemají šanci!

A stejně tak i jojo efekt je v hlavě. Pokud ukončíte dietu a hned od první chvíle se budete obávat, že se dostaví jojo efekt, tak si buďte jisti, že se to tak stane. Vy si musíte užívat své nové postavy, a pokud si občas dáte nějaké tučné či nezdravé jídlo, je potřeba vědět, že se nic strašného nestane. Občas se můžete odměnit za vaši snahu – pokaždé, když jdete okolo zrcadla, se na sebe podívejte a pochvalte se za to, co jste dokázali a jak dobře se teď cítíte. Nejde jenom o zdravé sebevědomí, které se vám jistě zvedlo, ale hlavně o tom, že se cítíte zdravěji a spokojeněji díky tomu, že jste se zbavili podkožního tuku.

10 základních tipů, jak zdravě zhubnout a udržet si váhu

1. Nevynechávejte snídani

Vynechání snídaně vám při hubnutí nepomůže. Mohli byste přijít o základní živiny a neustálým „uždibováním“ po celý den, protože máte hlad.

2. Jezte pravidelně

Jíst v pravidelných hodinách během dne pomáhá spalovat kalorie rychleji. Snížíte také pokušení k jídlu s vysokým obsahem tuku a cukru.

3. Jezte hodně ovoce a zeleniny

Ovoce a zelenina mají nízký obsah kalorií a tuků a vysoký obsah vlákniny, která zajistí, že se budete cítit najedeni. Obsahují také spoustu vitamínů a minerálů.

4. Buďte aktivnější

Být aktivní je klíčem ke snížení hmotnosti a jejího udržení. Kromě toho, že pohyb poskytuje mnoho zdravotních výhod, může cvičení pomoci spálit přebytečné kalorie. Najděte aktivitu, která vás baví a jste schopni ji zařadit do vaší rutiny.

5. Pijte hodně vody

Lidé si někdy pletou žízeň s hladem. Můžete skončit s konzumací kalorií navíc, když místo nich vypijete sklenici vody.

6. Jezte potraviny s vysokým obsahem vlákniny

Potraviny obsahující hodně vlákniny vám pomohou udržet pocit sytosti, což je ideální pro hubnutí. Vláknina se nachází hlavně v rostlinných potravinách, jako jsou ovoce a zelenina, oves, celozrnný chléb, hnědá rýže a těstoviny a fazole, hrášek a čočka.

7. Čtěte si etikety na potravinách

Díky informacím o kaloriích zjistíte, jak konkrétní potravina zapadá do vašeho denního kalorického příjmu, a zjistíte tak, jaké kombinace potravin jsou pro vás vhodné.

8. Použijte menší talíř

Použití menších talířů vám pomůže sníst menší porce. Tak si budete moci postupně zvyknout na menší porce, aniž byste měli hlad. Trvá asi 20 minut, než žaludek řekne mozku, že je plný, takže jezte pomalu.

9. Nezakazujte si potraviny

Nezakazujte ze svého plánu hubnutí žádné potraviny, zejména ty, které máte rádi. Zákaz potravin vás jen přiměje více po nich toužit. Neexistuje žádný důvod, proč si nemůžete užívat příležitostné „zhřešení“, pokud zůstanete v rámci svého denního příjmu kalorií.

10. Neskladujte doma nezdravé jídlo

Abyste předešli pokušení, neskladujte si doma nezdravé jídlo – například čokoládu, sušenky, brambůrky a sladké bublinkové nápoje. Místo toho se rozhodněte pro zdravé občerstvení, jako je ovoce, nesolené rýžové plátky, ovesné koláče, nesolený nebo neslazený popcorn a ovocný džus.