11. srpen 2020
Svátek slaví Zuzana, zítra Klára

Prodáváte chatu nebo dům? Teď je ten nejlepší čas, popsala odbornice! Koronavirus může plány zhatit

/
 • Kdy je nejlepší čas k prodeji domu či chaty?
  Kdy je nejlepší čas k prodeji domu či chaty? (archiv Blesku)
  5. března 2020 ● 07:49

  Jste šťastným majitelem nemovitosti? A nechcete být? Pak je naprosto jasné, že byste nejraději cenu vyšroubovali co nejvýš. Jak to udělat, a přitom nenaletět podvodníkům, kteří kolem domů a bytů krouží jako supi? Odborníci vám poradí s těmi nejzásadnějšími otázkami.

   

 • 1.

  Kdy je nelepší čas k prodeji?

  Platí, že nejsilnější bývá začátek roku a pak poprázdninové období. „V tomto ohledu však nemá smysl taktizovat – nemovitost nabídněte ihned, jak budete připraveni prodávat,“ radí Hendrik Meyer, šéf Bezrealitky. cz.

   

  Trochu jinou zkušenost však má Kateřina Holoubková z RE/ MAX Atrium: „Pokud prodáváte byt, jediné období, kterému se rozhodně vyhněte, jsou Vánoce. A pokud prodáváte pozemek, chatu nebo rodinný dům, je nejideálnější začít prodávat zjara, kdy si každý představuje sám sebe v novém bazénu či u venkovního grilování s přáteli.“

  Podle Jana Martiny z M&M Reality je ale úplně nejdůležitější správné nastavení prodejní ceny. „Roli hraje mnoho faktorů, mimo jiné priority prodávajícího. Jde vám o to utržit nejvyšší možnou částku, nebo je důležitější prodat nemovitost co nejdříve? Vzhledem k těmto prioritám by pak vždy mělo jít o to, utržit za nemovitost reálné maximum,“ říká Martina.

   

  Prodávající mají podle něj často značně zkreslené představy, když se orientují podle předražených a neprodejných nabídek na internetu. Při správném nastavení ceny, při němž pomůže zkušený makléř, se může kupec najít velmi rychle.

 • 2.

  Má na prodej vliv i koronavirus? 

  „Kdo chce prodávat, nechť nečeká. Doba je na prodej dobrá. Růst mezd zpomalí, míra nezaměstnanosti se zvýší, obecně se zhorší investiční prostředí v ČR, což v blízké době připraví řadu zájemců o chuť nemovitost kupovat. Nyní ještě doznívá bujará nálada předchozích let, pročež právě je vhodná doba na prodej. Navíc opravdu hrozí splasknutí cen nemovitostí až o dvacet procent. Toto splasknutí může způsobit třeba i právě probíhající nákaza koronavirem, pokud se vývoj této epidemie dále zhorší,“ radí ekonom Lukáš Kovanda.

 • 3.

  Jak co nejlépe prezentovat nemovitost, aby se dobře prodala?

  Vaše nemovitost musí být pro kupující lákavá, vyplatí se tedy nepodceňovat přípravu a prezentaci. „Možná se to zdá zvláštní, ale vše začíná úklidem! Kupující si chce v nemovitosti představit sebe a svoji rodinu, odstraňte tedy všechny své fotografie, skliďte vše, co máte na kuchyňské lince, na jídelní stůl postavte květiny, pečlivě ustelte, ukliďte všechny krémy, kartáčky na zuby či šampony z koupelny a sklopte prkénko na toaletě,“ radí Kateřina Holoubková.

   

  Při focení je pak dobré využít širokoúhlý objektiv fotoaparátu a snímat pokoje z různých úhlů. Pomůže zredukování nábytku v místnostech, a naopak, kde je zcela prázdná nemovitost, je dobré kvůli focení postavit sem alespoň několik kusů nábytku. Podle Jana Martiny by byt či dům měly být prezentovány jak na všech důležitých realitních serverech, tak i na sociálních sítích. „Pro prezentaci lze také vyrobit zvláštní webové stránky,“ radí Martina.

 • 4.

  Co si ohlídat v kupní smlouvě, abychom se vyhnuli komplikacím?

  Je důležité kvůli katastru podle Hendrika Meyera správně vymezit termín »bytová jednotka«, protože v tom je trochu nepořádek. „Nezapomeňte na předkupní právo spoluvlastníků, pokud prodáváte pouze podíl. A také na protokol, kde jsou zaznamenány všechny technické náležitosti a vady včetně těch právních,“ říká Meyer. Radí proto spolupracovat s právní kanceláří. Kamenem úrazu jsou při prodeji a koupi takzvané skryté vady.

   

  „Pokud se skutečně jedná o skrytou vadu, má kupující právo ji vytknout vůči prodávajícímu a žádat opravu, slevu z kupní ceny, v opravdu závažných případech odstoupit od smlouvy. Je zde podle občanského zákoníku pětiletá lhůta. Ale důkazní břemeno je na kupujícím, musí dokázat, že se skutečně jednalo o vadu skrytou,“ vysvětluje Lukáš Štrajt, vedoucí právního oddělení M&M Reality.

 • 5.

  Na tyto formulace si dejte pozor!

  Když sepisujete kupní smlouvu, nestahujte si ji z internetu a zkontaktujte odborníka. Případně se ve smlouvě vždy vyhněte následujícím formulacím. Jinak vás podle realitní makléřky Kateřiny Holoubkové můžou čekat pořádné zádrhele...

   

  „Kupní cena je splatná do 30 dní“, aniž by u toho byla uvedená pokuta za nezaplacení či jiná sankce. Kupec si to může vyložit jako: ,,Mně se to zrovna nehodí zaplatit, tak počkáme dalších 30 dní a poté zaplatím.“

   

  ● ,,Nemovitost bude předána do 10 dní od změny vlastnictví“, bez dalších podrobností, např. pokuty za každý den prodlení s předáním. Prodejce si to může vyložit jako: ,,Máme vám nemovitost předat do 10 dní, ale nic se neděje, pokud vám ji nepředáme, a vy se s námi klidně suďte.“

   

  „Nemovitost se prodává včetně vybavení“, bez konkrétního výčtu nábytku. Prodejce si to může vyložit jako: ,,Vy jste si mysleli, že v ceně máte i tu komodu, která se vám již na prohlídce tak líbila? Je nám líto, že my jsme si to později rozmysleli a dáme ji mamince.“

ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy