Na Slovácku určitě ochutnejte pro region nejcharakterističtější Ryzlink rýnský, Rulandské bílé nebo Rulandské šedé a z červených odrůd Frankovku, Zweigeltrebe a v Moravské Nové Vsi vyšlechtěnou odrůdu Cabernet Moravia. Pokud narazíte na vína přímo z okolí Uherského Hradiště, nevynechte ani Müller Thurgau a Muškát moravský, které mají v této oblasti nezaměnitelný charakter.

Cestujete-li po Slovácku na kole, setkáte se tu hned se dvěma unikáty mezi cyklostezkami. Na Kyjovsku vede nejseverněji položená vinařská stezka Moravy. Měří 85 km a představuje náročnější trasu zvlněnou pahorkatinou a okrajem Ždánického lesa s častým prudkým stoupáním a táhlými sjezdy v předhůří Chřibů. Pravým opakem je nejkratší vinařská stezka, a to Bzenecká. Jejích 26 km zvládnou i méně zdatní cyklisté, poskytuje kouzelné výhledy do krajiny i na typickou lidovou architekturu zdejšího kraje.

Petrov Plže
Petrov Plže
Autor: Vinařský fond

Cestovat po jižní Moravě za vínem, krásnou krajinou, sportovním vyžitím, historií a lidovými tradicemi můžete různými způsoby, ale jedině na Slovácku máte kromě auta, kola nebo chůze další zajímavou možnost. Z Otrokovic až do Sudoměřic vede totiž ještě turistická vodní cesta - Baťův kanál. V mnoha přístavištích se lze nalodit na větší výletní lodě, nebo si půjčit malý motorový člun či hausbót, a stát se tak vlastním pánem. Loni v dubnu byla navíc podél Baťova kanálu zprovozněna nová cyklostezka, která otevřela báječnou možnost kombinace plavby a cyklistiky.

Přirozených středem Slovácka je odedávna Uherské Hradiště, které se přímo nabízí jako začátek cesty za vínem a poznáním. Uherské Hradiště láká turisty kromě zachovalého historického centra také na expozici Slováckého muzea, věnovanou lidové kultuře na Slovácku. Najdete tu ale také celou řadu stylových vináren, kde si můžete udělat obrázek o skvělých slováckých vínech.

Dále vás Baťův kanál nebo přilehlá cyklostezka zavede na jih do Veselí nad Moravou, odkud je to už jen kousek do vesničky s romantickým jménem Blatnice pod Svatým Antonínkem. Blatnice bývala známým poutním místem, ale kromě náboženských tradic ji proslavila také místní vína historicky sbírající úspěchy na mezinárodních soutěžích, památková rezervace vinných sklepů Stará hora a bohatý kulturní a společenský život.

Petrov Plže
Petrov Plže
Autor: Vinařský fond

Na své cestě nemůžete minout ani Strážnici, město se slavnou minulostí sahající až do patnáctého století, kdy Strážnice vzkvétala díky výrobě a obchodu s vínem. S historií města a celého regionu se můžete blíže seznámit ve strážnickém skanzenu, který představuje historickou vesnici jihovýchodní Moravy. Jedinečnost tomuto skanzenu zajišťuje expozice vinohradnictví. Zajímavostí je také Strážnický zámek vybudovaný na základech strážního vodního hradu, který dal městu jméno.

Na nejjižnější výspě vaší cesty najdete v obci Petrov nejstarší vesnickou památkovou rezervaci, sklepní areál historických vinných sklepů Plže. Malebné sklepy s barokně zdobenými průčelími objevíte v horní části vinohradnického areálu a určitě narazíte i na nějaký, kde vám dají ochutnat dobrého vína.

Při poznávání moravských krás se člověk unaví a je dobré myslet předem na to, kde si zajistit ubytování. Jižní Morava je plná příjemných penzionů a hotýlků v různých cenových úrovních. Pokud byste si nebyli jisti, podle čeho vybírat, klíčem pro vás může být systém certifikovaných vinařských turistických zařízení. Jejich přehled a rozsah poskytovaných služeb najdete na www.vinazmoravy.cz/certifikace .

 

Další tipy najdete na www.vinazmoravy.cz .