Filip a Tina spolu žili šest let. Dokonale se k sobě hodili – dva lidé s velkým srdcem, dobří kamarádi, vždy ochotní ostatním pomoci. Oba byli velcí sportovci – jejich vášní byla hlavně jízda na kole a v zimě na snowboardu. Před 2,5 lety se jim narodil první synek Štěpánek, který jim přinesl spoustu radosti, a tak se mu na začátku loňského roku rozhodli pořídit sourozence.

Na bolest oka kapky

Jenže se stalo, co nikdo nečekal. „Už okolo ledna si Filip stěžoval na bolest oka, a protože jsme tehdy žili přechodně na horách, zašel do nemocnice v Trutnově, kde mu dali kapky s antibiotiky, že prý má něco s rohovkou,“ popsala Blesku Tina Břízová. Koncem března se ale situace ještě zkomplikovala, její muž náhle zkolaboval a málem naboural v autě.

Koncem dubna tedy zašel k lékaři znovu, tentokrát do Fakultní Thomayerovy nemocnice v pražské Krči. „Odtud už se nevrátil, nechali si ho na pozorování deset dní. Pak ho převezli do vojenské nemocnice ve Střešovicích, kde mu otevřeli lebku, udělali biopsii a čekalo se dva týdny na výsledky,“ vysvětluje Tina. Nakonec se ukázalo, že její muž má neoperovatelný nádor na mozku. „Před sebou měl jen několik měsíců života,“ dodává Tina Břízová.

Rychlá léčba bez naděje

Filip byl velký bojovník a i přes nepříznivou prognózu se snažil ze všech sil bojovat o svůj život. Podstoupil chemoterapie, radioterapie a další léčbu. Snažil se vyzkoušet všechno, co šlo, jen aby dostal šanci být tady se svou rodinou o pár týdnů déle.

 „Navzdory všem nepříznivým okolnostem Tina porodila loni v září zdravou holčičku Leontínku. Filip si moc přál dožít se narození své holčičky, což se mu povedlo, ale pak se jeho stav prudce zhoršil. Začal mít problémy s chůzí i s ostatním pohybem. Tínka o něj pečovala doma, což spolu s péčí o čerstvě narozené miminko a malého syna muselo být nepředstavitelně těžké,“ vysvětluje dále rodinnou situaci Tinina kamarádka Lucie Celba.

Rodině pomáhali i přátelé, pro Štěpánka například zajistili soukromou školku, protože do státní školky kvůli věku chodit ještě nemohl. Vozili ho do ní i vyzvedávali a podporovali rodinu i po jiných stránkách.

Filip zemřel v hospicu

Na začátku prosince se Filipův stav zhoršil natolik, že musel být převezen do nemocnice a následně do hospicu, kde po deseti dnech zemřel. V té době už mu byly objeveny další tři nádory a veškerá léčba byla bezvýsledná. Filip byl přesto velmi statečný a bojoval do poslední chvíle.

„Ačkoliv si moc přál dočkat se posledních Vánoc s dětmi a jediných společných s Leontínkou, toto přání se mu už nesplnilo. Zemřel těsně před Vánoci. Tínka se s ním bohužel nemohla ani rozloučit, protože v té době byla v karanténě kvůli covidu a nepustili ji za ním. Nemocné byly v té době i obě jejich děti. O to bylo pro ni vše ještě horší,“ popisuje kamarádka Lucie.

Rodině chybí finance

Rodina se kvůli Filipově nemoci dostala do velmi složité finanční situace. Tina je nyní v situaci, kdy se musí postarat o dvě malé děti, což jí neumožňuje žádný větší přivýdělek. Finanční situace rodiny tedy není dobrá. Úspory, které manželé měli, se rozplynuly v době Filipova onemocnění. „Rádi bychom jim pomohli alespoň finančně, aby už v tak velmi těžké životní situaci nemuseli řešit ještě existenční problémy,“ vysvětluje Lucie, která pro Tinu a její děti založila finanční sbírku na dobročinné platformě Donio.

Tina, která před narozením dětí pracovala v gastronomii, aktuálně žije v nájmu v malém pražském bytě. Její celkové příjmy odpovídají nejnižší dávce mateřské. Situace je pro maminku dětí velmi čerstvá, bude se samozřejmě informovat o možnostech sociální podpory, nicméně nelze určitě čekat, že bude nějak vysoká.

 „Sbírka by měla pomoci pokrýt zejména základní životní potřeby rodiny, v ideálním případě i náklady na rozvoj dětí. Tína nemá řidičské oprávnění, ráda by si tedy udělala autoškolu, aby se o děti mohla lépe postarat. Také by si chtěla doplnit vzdělání, aby měla v budoucnu větší šanci najít zaměstnání, kterým uživí svou rodinu,“ dodala zakladatelka sbírky Lucie Celba.

 

Video
Video se připravuje ...

Pět nejčastějších nemocí, na které Češi umírají 

Fotogalerie
6 fotografií