Co se vlastně stalo? Hned po revoluci se Zmožek vrhl na podnikání. Vozil umělce do zahraničí, pořádal velké koncerty a založil vydavatelství Carmen. Tituly Na moravské svatbě, Na české svatbě či Na pijácké rychtě se prodávaly ve statisícových nákladech. Firma ale v roce 1994 zkrachovala a krom finanční krize nastala i ta rodinná. A k tomu všemu skladatel vážně onemocněl a skončil v nemocnici.

V krku se mu objevil nádor. Přestože byl nezhoubný, lékaři ho odmítli operovat. „Tátovi to obrostlo hlasivky. Kdyby to vyřízli, asi by skončil se slavíkem. Je to možná nepříjemné, ale nebolí to a tátovi to nijak v životě nepřekáží,“ komentuje tátův stav Zmožkův syn Marcel (57).

Ovšem tehdy skladatel vážně přemýšlel o tom, že se zabije. Nestalo se... Z krize ho nakonec dostala víra v Boha, na kterou se obrátil. „Bylo to pro mě znovuzrození,“ prohlásil a začal jezdit zpívat po kostelech. „Jednoduše se dá říct, že zatímco dřív jsem psal písničky o láskách, od roku 1994 píšu písně o Lásce,“ prohlašoval.

Předčil i Gotta

Jen výčet Zmožkových slavných songů by zabral několik stran. Za všechny vyjmenujme aspoň To musím zvládnout sám, Zvonky štěstí (zpíval Karel Gott), Nešlap nelámej, Biograf Láska (Hana Zagorová), Ten vůz už jel (Marie Rottrová), Tam u nebeských bran (Michal Tučný), Nejhezčí dárek (řada interpretů) nebo Už mi lásko není 20 let (zpíval on sám). Byl to fenomén a jedno z jeho alb v prodejnosti předčilo i Karla Gotta.

Video
Video se připravuje ...

„Na život!“ připíjí si Karel Gott v ukázce z filmu KAREL Bontonfilm

Fotogalerie
15 fotografií