Zubní potíže svého psa rozhodně nepřehlížejte. Jednak mu způsobují bolest a navíc se často jedná o zánětlivé procesy, které dlouhodobě zatěžují imunitní systém a mohou způsobit další vnitřní onemocnění srdce, ledvin nebo jater.

Pejsci u zubaře

Nemoci psů se podobají těm lidským natolik, že i naprostá většina léků užívaných ve veterinární medicíně má stejnou účinnou látku jako preparáty v medicíně humánní. V oblasti psí stomatologie se ale jedna výjimka přece jen vyskytuje. „Za dvacet let veterinární praxe jsem viděla zubní kaz u psa jen dvakrát. Zato zubní kámen, zánět dásní, padání uvolněných zubů, to je každodenní stomatologická veterinární realita,“ říká MVDr. Michaela Riedlová.

Varovné signály

Prvním signálem, že něco není v tlamě psa v pořádku, je nepříjemný zápach. Ten způsobují bakterie nacházející se v okolí poničeného zubu. Dalším příznakem může být nadměrné slintání, přežvykování naprázdno, problémy s příjmem potravy až nechutenství, k těm extrémním patří viklání či vypadávání zubů.

Zubní kartáček a pasta

Už odmala je dobré naučit psa na zubní kartáček a pastu. Dobré jsou ty s obsahem enzymů, které narušují vzniklý plak; ale určitě psovi nedávejte svoji zubní pastu, může obsahovat přírodní sladidla, která jsou pro něj jedovatá – sáhněte po speciální pastě pro psy. Pokud se k vám dostal starší pejsek, který se už kartáčkům vzpíná, dávejte mu pamlsky na zuby, které odstraňují zubní plak a zmírňují tvorbu zubního kamene.

I bez nich se nají

Dojde-li u pejska k závažnému onemocnění zubů, může to skončit í trháním. Naštěstí se nemusíte bát, že by zvíře pak nebylo schopné sníst svoji běžnou potravu. Dásně se časem přizpůsobí i konzumaci granulí. Pro větší pohodlí zvířete je můžete předem trochu namočit ve vodě. Na přechodné stadium hojení po vytržení zubů můžete zvolit měkčí potravu – konzervy, BARF syrové maso nebo omáčky pro psy.

 

Video
délka: 02:21.43
Video se připravuje ...

Jerry nevkročil do života šťastně. Zavřený doma bez pohybu a aktivit strádal. Najde správný domov? Kateřina Lang

Fotogalerie
4 fotografie