Modřiny a kruhy pod očima
Nina se od narození potýkala s pomalejším vývojem, proto s ní rodiče od prvního roku jejího života docházeli na neurologii. „Ninuščiny psychomotorické dovednosti se nelepšily, a tak nás paní doktorka pro jistotu poslala na magnetickou rezonanci na vyšetření mozku. Když jsme na smluvený termín dorazili do nemocnice, jedna lékařka si všimla Ninuščiných nezhojených modřin a fialových kruhů pod očima,“ popisuje situaci maminka Ivana.
Krevní testy následovaly bez prodlení. Po několika minutách vyšla příčina podlitin najevo - Nina má lymfoblastickou leukémii. „Do té doby jsme měli o Ninušku obavy kvůli jejímu opožděnému vývoji, jak to bylo pošetilé,“ usmívá se hořce paní Ivana.
Eddiemu (4,5) po covidu ochrnuly hlasivky, hrozilo, že se udusí! Život mu lékaři zachránili už dříve

Izolace kvůli pandemii
Týden po zjištění diagnózy byla zahájena léčba. „S Ninuškou nás hospitalizovali a okamžitě začala intenzivní léčba, jež nakonec trvala osm měsíců. Nejhorší byly ty první dva. Kvůli pandemii za námi totiž nesměly chodit návštěvy, a my jsme tak zůstaly odtržené od tatínka a Magdalenky,“ vypráví Ivana. Situace nebyla jednoduchá ani pro jednu z holčiček. Nina si nemohla zvyknout na nemocniční prostředí a starší Magdalenka těžce snášela odloučení od maminky.
„V průběhu intenzivní fáze léčby jsem s dcerou zažila několik horkých chvil. Dvakrát vytrhla voperovaný katetr (podkožní vstup do žíly pro podávání léků, pozn. red). Hadičky po celém těle jí vadily a nechápala, že jsou pro její léčbu důležité. Přes veškerou naši snahu si vždy našla cestu, jak se k nim dostat a odstranit si je,“ popisuje maminka.
Dříve jsme vše brali jako samozřejmost...
Nyní má Nina intenzivní fázi léčby úspěšně ukončenu. Vzhledem k typu leukémie, se kterým se musela potýkat, ji teď čeká udržovací léčba, která probíhá doma. Tu by měla podstupovat do února příštího roku.
„Ninuščino onemocnění zahýbalo psychikou nás všech. První chvíle byly neuvěřitelně náročné. Nyní si více vážíme společných okamžiků, dříve jsme vše brali jako samozřejmost. Společné chvíle spolu můžeme trávit hlavně díky příspěvkům od Dobrých andělů, kteří nám pomáhají od loňského dubna. Jejich pomoc nám šetří mnohé starosti,“ děkuje Ivana.
Pomáhají Dobří andělé
Dobří andělé pomáhají rodinám, v nichž se vyskytne závažné onemocnění, pravidelnými finančními měsíčními příspěvky. Z této pravidelné pomoci mohou rodiny hradit běžné potřeby spojené s léčbou, ale i náklady na chod domácnosti. To jim dává jistotu a klid, který bezesporu k léčbě potřebují. Pokud se chcete stát Dobrým andělem i vy, je to jednoduché. Stačí se zaregistrovat na www.dobryandel.cz.
Leukémie: nemoc, kterou trpěl i Karel Gott - příznaky, příčiny, léčba Videohub