Dětská lékařka si na prohlídce všimla, že růst je pomalejší, než by měl být. Po několika dalších vyšetřeních byla diagnóza jasná. „Asi v půl roce si paní doktorka začala všímat, že s Markem není něco v pořádku. Nepřetáčel se a nepásl koníčky. Odmalička jsme s ním cvičili Vojtovu metodu, ale naše paní doktorka postupně docházela k názoru, že v tom pravděpodobně bude ještě něco dalšího,“ popisuje paní Lucie.

„Marek navíc nepřibíral tolik, kolik měl. Přitom na nožičkách měl faldíky a nevypadalo, že by strádal, byl takové komunikativní batole a neměli jsme pocit, že by mu něco chybělo.“

Dětská lékařka  paní Lucii poslala na vyšetření do Fakultní nemocnice v Motole, kde po sérii testů tým prof. MUDr. Jan Lebla, CSc., zjistil, že Marek trpí nedostatkem růstového hormonu. „Důležité pro nás bylo zjištění, že Marek netrpí nějakou jinou nemocí, která by mohla pomalý růst způsobovat. Nakonec jsme byli rádi, že je to ‚jen tohle‘ a že to má vlastně vcelku jednoduché řešení – růstový hormon mu dodávat. Spolupráce s lékaři byla také od začátku skvělá,“ vypráví paní Lucie.

Injekce až do 17 let

Malý Marek léčbu už odmalička snáší dobře. „Zpočátku občas plakal, když jsme mu injekce píchali, ale teď už to bere jako normální věc,“ pokračuje paní Lucie. Injekce mu podávají vždy před spaním a musí myslet na to, aby měli léku dostatek, když jedou na delší dobu mimo domov, a aby byl správně uskladněný.

„Počítám, že mu budeme hormon dodávat přibližně do 15–17 let, až se mu uzavřou růstové chrupavky. Mezitím chodíme na pravidelné kontroly, kde lékaři zkoumají správný růst kostí,“ povídá paní Lucie.

Markův růst je tak díky léčbě úplně normální, ve svém věku je dokonce větší než jeho vrstevníci. „Teď měří asi 145 centimetrů, takže občas převyšuje i děti o rok starší. Ale počítám, že se to časem zase srovná, podle genetických vyšetření by měl mít maximálně 190 centimetrů. Což je přibližně o 5 centimetrů více, než má manžel, takže je to podle lékařů v pořádku,“ říká.

Léčba se podle ní stala úplně normální součástí jejich života a nijak je neomezuje, dokonce už Marka učí si podkožní injekce píchat samotného. „Léčba růstovými hormony je s námi od úplného začátku, takže jsme si zvykli. A jsme rádi, že mu pomůže růst tak, jak má,“ uzavírá.

Jak porucha růstu vzniká?

„Otázka poruch růstu je často podobná rébusu o slepici a vejci, tedy co je příčinou a co následkem. Může je totiž způsobovat vcelku jakékoliv vleklé chronické onemocnění tělního systému a zpomalený růst může být prvním projevem tohoto onemocnění, které jinak není patrné. Proto je důležité tyto případy zachycovat v co největší míře, protože onemocnění, která poruchy růstu způsobují, znamenají často větší riziko než malý vzrůst,“ říká prof. MUDr. Jan Lebl, CSc., přednosta Pediatrické kliniky 2. LF UK a FN Motol.

Typickým případem, kdy dítě přestane růst kvůli jiné nemoci, je podle lékaře například choroba zažívacího traktu typu Crohnova nemoc nebo některé nemoci ledvin. Pokud se podaří vyřešit příčinu, růst se často vrátí do normálu. Drtivá většina poruch růstu je však tzv. idiopatická, tedy bez zjevného důvodu.

Terapie už od 80. let

„Ve vybraných případech může být možností léčby podávání růstového hormonu. Je to vyzkoušená a většinou účinná terapie, která se používá již od 80. let minulého století. Starší ročníky si možná ještě pamatují, že dříve nebylo nic neobvyklého potkat člověka s hluboce podprůměrným vzrůstem. Dnes už je to díky včasnému záchytu a léčbě spíše rarita,“ vysvětluje prof. Lebl.

VIDEO: Také Andrejka trpí nedostatkem růstového hormonu