U Ilony Kulované z Příbrami začal problém nenápadně. Musela často na záchod, jenže frekvence se postupně začala stupňovat. Nakonec musela na toaletu dojít i 35x denně. „Den co den řešíte, jestli můžete jít do práce nebo na nákup. Jestli to zvládnete. Pokud nechcete mít navazující zdravotní problémy, například infekci, musíte mít možnost se pravidelně umývat a nevšude je to možné. Časem vás to začne omezovat tak, že raději zůstanete doma,“ říká paní Ilona.

Svůj problém konzultovala se svým gynekologem. Léky ale nezabíraly a navrhovanou injekční léčbu botulotoxinu do měchýře odmítla, protože je to pouze dočasné řešení. Pomohli jí až ve Fakultní nemocnici Motol. Právě tam začali jako první v České republice využívat unikátní terapii. A paní Ilona díky ní mohla zase začít normálně žít.

Měchýř pod dozorem

Terapie spočívá v tom, že se do pánevní oblasti implantuje malý neurostimulátor. „Jakmile je neurostimulátor zaveden do těla, propojí se prostřednictvím elektrod se sakrálními nervy a začíná vysílat elektrické impulzy nízké intenzity do nervového okruhu. Ten řídí funkci močového měchýře a tím ji upravuje tak, aby mozek dával pokyny k močení stejně jako u zdravých lidí,“ vysvětluje MUDr. Michal Rejchrt z Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol a dodává:„Stimulaci nastavujeme pomocí programátoru na dálku.“

Tabu bere chuť do života

Inkontinence je vážný celospolečenský problém, o kterém se téměř nemluví. Nekontrolovatelný únik moči s sebou přináší špatnou psychickou pohodu, nízké sebevědomí, partnerské i společenské problémy a další potíže. Sakrální neuromodulace pomáhá těmto lidem navrátit se do normálního života.

„Ve srovnání s jinými postupy má tato léčba mnohem lepší výsledky. Inkontinenční příhody dokážeme díky této terapii snížit až o 95 % a pomohli jsme i s extrémní frekvencí močení paní Kulované,“ dodává MUDr. Rejchrt.

V čem je problém?

Při narušení systému komunikace mezi nervovým systémem a dolními močovými cestami se mohou objevit potíže s močovým měchýřem, které se projevují buď zadržováním moči, nebo hyperaktivitou močového měchýře, včetně neodkladného nucení na močení a močovou inkontinencí.

Jak funguje močový měchýř

Prostřednictvím signálů nervy a močový měchýř koordinují svoji aktivitu spolu se svalstvem pánevního dna a svěračem močové trubice.  Když se močový měchýř naplní, vzroste v něm tlak. Nervy tento tlak pocítí a řeknou o tom mozku. Mozek následně vyšle signály přes nervy, aby vnější svěrač zůstal uzavřen. Když jsme připraveni jít se vymočit, mozek dá nervům signál, aby se močový měchýř vyprázdnil. Uvolníme svaly obklopující močovou trubici a močový měchýř vyloučí moč.

Fotogalerie
3 fotografie

Margit Slimáková: Naše těla jsou dokonalá, neřezejme do nich

Video
Video se připravuje ...

Margit Slimáková: Naše těla jsou dokonalá, neřezejme do nich Videohub