Přestože vysoký tlak »nebolí«, jedná se o problém, který se nevyplatí podceňovat. Neléčený totiž může vést k velmi vážným, až život ohrožujícím situacím, jako např. k cévní mozkové příhodě (lidově mrtvici) nebo infarktu myokardu.

Jak správně měřit tlak?

Kromě spolehlivého a přesného přístroje je také důležité vědět, jak digitální tlakoměr v domácím prostředí správně používat. Při měření krevního tlaku v domácím prostředí dodržujte následující zásady:

● Před měřením tlaku krve alespoň 5 minut vsedě odpočívejte.

● Nejméně 30 minut před měřením nekuřte a nepijte alkohol.

● Tlak si měřte vsedě s opřenými zády a s paží podepřenou o stůl, obě nohy mějte na zemi (nezkřížené). Nemluvte a nehýbejte se.

● Tlak měřte vždy na stejné paži.

● Vyhrňte si rukáv – nikdy nedávejte manžetu přes oblečení. Okraj manžety by měl končit zhruba 2 centimetry nad loketní jamkou. Mezi manžetou a paží by měl být prostor maximálně na jeden prst. Předloktí mějte volně opřené o stůl tak, aby manžeta byla v úrovni srdce.

● Měřte si krevní tlak opakovaně – alespoň dvakrát ráno a dvakrát večer v intervalu zhruba 1 − 2 minuty před jídlem a léky. Vhodné je měřit si tlak optimálně 7 dní před návštěvou lékaře. Dlouhodobě si stačí měřit tlak 1 až 2x týdně.

● Hodnoty krevního tlaku si zapisujte.

Ideální hodnoty?

Hodnoty tlaku se u různých lidí liší s ohledem na věk a momentální okolnosti. Obecně platí, že pokud máte pravidelně krevní tlak do hodnoty 129/84 mmHg, nemusíme si vůbec dělat starosti.

S tlakem 130–139/85–89 mmHg se zamyslete nad úpravou životního stylu a měření nepodceňujte. Pakliže se tlak vyhoupne nad 140/90 mmHg, naplánujte si návštěvu svého lékaře. Při hodnotách 220/120 mmHg už by vás měl lékař vidět ihned.

Syndrom bílého pláště

Pokud vám lékaři zjistí vyšší tlak, měli byste si ho měřit i doma. Hodnoty tlaku měřeného doma a u lékaře se totiž mohou výrazně lišit. Za tento problém může tzv. syndrom bílého pláště a nervozita z lékařského vyšetření. Proto pro udržení přehledu o reálném stavu vašeho tlaku je doporučováno pravidelné domácí měření. 

VIDEO: Jak zastavit krvácení. Rady záchranáře Víta Samka

Video
délka: 03:38.48

Jak zastavit krvácení. Rady záchranáře Víta Samka Petr Němeček/ CNC