Nellinka ze Sepekova na Písecku se od narození potýká se závažným metabolickým onemocněním – Leigh syndromem. Tato vzácná diagnóza je způsobená mutací DNA a postihuje mitochondrie, které jsou součástí každé buňky.

Projevuje se postupným zhoršováním motoriky, neprospíváním, svalovou slabostí i celkovou psychomotorickou retardací. Diagnostika je složitá, i proto si rodiče příčinu neprospívání své dcery vyslechli, až když byly Nellince téměř tři roky.

S maminkou Vendulou
S maminkou Vendulou
Autor: Dobrý anděl

Nejhorší chvíle života

 „Když jsme se dozvěděli, jak moc je dcera nemocná, že ji nemůžou nikdy vyléčit a jak krátký život ji čeká, zažívali jsme nejstrašnější období našeho života,“ začínají své vyprávění rodiče Vendula a Martin. Kromě Nelly společně vychovávají ještě dva syny, jedenáctiletého Marka a Nellinčino dvojče Davídka.

„Pečovali jsme o ni jako o květinku ve skleníku, ale i přesto se její stav raketovou rychlostí horšil. Vše se přizpůsobovalo Nellince, i kluci se museli omezit ve svých přáních a aktivitách. Takto to trvalo zhruba rok. Postupem času nám ale docházelo, že čím více o naši květinku pečujeme a pomáháme jí, tím je progrese onemocnění rychlejší," popsala pro Blesk.cz maminka.

Teď s Nellinkou rodiče jednají jako s jejími bratry. Mentálně je naprosto v pořádku. Je to malá uličnice a stejně jako její bratři, i ona musí poslouchat. „Učíme ji, že se musí snažit, a když něco chce, musí si tam prostě dolézt. Tehdy začalo období, kdy se zpomalil postup nemoci,“ vysvětlila maminka.

Pokrok je nyní natolik velký, že v současné době Nellinka navštěvuje společně se svým dvojčetem Davídkem běžnou základní školu, kde jí pomáhá osobní asistentka. „I když jí to ve škole jde pomaleji než Davídkovi, je tam šťastná. A to je pro nás nejdůležitější,“ dodává paní Vendula. 

V důsledku svého onemocnění Nellinka nechodí, doma se pohybuje pouze lezením.
V důsledku svého onemocnění Nellinka nechodí, doma se pohybuje pouze lezením.
Autor: Dobrý anděl

V důsledku svého onemocnění Nellinka nechodí, doma se pohybuje pouze lezením. Rodiče jí musí pomáhat s hygienou, vysazováním na nočník či krmením, venku ji vozí ve speciálním kočárku. Kvůli zpomalenému uzavírání dýchací trubice při polykání, přijímá již více než rok stravu skrze PEG, výživovou sondu, která je přes břišní stěnu zavedena přímo do žaludku.

Jen z tohoto výčtu je jasně patrné, že péče o Nellinku není náročná pouze psychicky a časově, ale také finančně.

Pomáhají peníze dárců

Proto s výdaji spojenými s péčí o Nellinku rodině pomáhají i Dobří andělé prostřednictvím nadace Dobrý anděl. „Nellinka má nyní zdravotní stav stabilizovaný. Nelepší se její zbylé schopnosti, ale naštěstí se ani nezhoršují. Chodí do druhé třídy, kde má asistentku a individuální plán. Příspěvky využíváme hlavně na hiporehabilitace, na dojíždění za lékaři a na potravinové doplňky ze zahraničí. Pomoci Dobrých andělů si nesmírně vážíme a jsme za ní neskutečně vděční,“ říká maminka.

„I když nám onemocnění dcerky vzalo určitou část svobody, díky ní jsme se naučili vážit si každého dne. Neřešíme malichernosti, protože nic než zdraví není důležité,“ uzavírají své vyprávění Vendula s Martinem.

Stanete se Dobrým andělem?

Pokud chcete pomoci i vy rodinám s podobně těžkým osudem, je to snadné. Stačí se zaregistrovat na www.dobryandel.cz, zvolit libovolnou výši příspěvku a nastavit pravidelný příkaz k úhradě. Při registraci získáte přístup do svého Andělského účtu, díky kterému můžete sledovat, které konkrétní rodinně vaše příspěvky pomáhají. Nadace rodinám odevzdá vaše příspěvky do posledního haléře.

Hana Rychnovská: Chci dodat odvahu mámám postižených dětí

Fotogalerie
6 fotografií