Na celém světě kouří odhadem více než 1,1 miliarda lidí. V Česku holduje cigaretám pravidelně nebo příležitostně 2,3 milionu lidí. Tento počet nijak výrazně neklesá, přestože byla přijata nejrůznější opatření: varování na krabičkách cigaret, zákaz kouření v restauracích a citelné zdražování tabákových výrobků.

Zlozvyk nebo nemoc

Podle prof. Evy Králíkové, která vede Centrum pro závislé na tabáku, je kouření nemoc. A ta se dá léčit. „Ovšem bez odborné pomoci se podaří každý rok definitivně skončit s kouřením pouze čtyřem procentům kuřáků. Pokud se však člověk závislý na tabáku rozhodne skoncovat s kouřením pod dohledem odborníka, léčba je desetkrát účinnější. Pokud pacienti užívají léky šest měsíců, pak je to dokonce kolem 70 procent,“ vypočítává profesorka Králíková.

Rakovinu způsobuje dehet, závislost nikotin

Že kouření je jedním z hlavních příčin rakoviny plic, ale i jícnu, hrtanu, ledvin, močového měchýře, slinivky, ví skoro každý. Dále se podílí na vzniku kardiovaskulárních onemocnění a závažných onemocnění plic (CHOPN). Tyto a další zdravotní komplikace způsobují zplodiny (jako je dehet), které vznikají hořením. Naopak nikotin není karcinogenní látka. Je to rostlinná sloučenina obsažená v tabáku. Má stimulační a uvolňující účinky, a proto je návykovou látkou, kdy už vzniká závislost, která ovlivňuje nervovou soustavu.

Jak s kouřením zatočit – 3 nejúčinnější kroky

➤ Pod dohledem odborníků

➤ Pomocí nikotinových náplastí, pastilek či žvýkaček

➤ Moderními léky

Když se přestat nedaří

Pokud se kuřák nikotinu vzdát nechce, nebo se mu to opakovaně nedaří, měl by přejít alespoň na méně škodlivou alternativu bez kouře. Řešením pro něj mohou být bezdýmné výrobky, které představují nižší riziko pro jeho zdraví.

Zapálená cigareta při potáhnutí dosahuje teplot přes 600 až 800 stupňů Celsia. Procesem hoření dochází k rozpadu na pevné částice a tvoří se tak přes 6000 chemických látek, z nichž mnohé jsou škodlivé a též karcinogenní.
Zapálená cigareta při potáhnutí dosahuje teplot přes 600 až 800 stupňů Celsia. Procesem hoření dochází k rozpadu na pevné částice a tvoří se tak přes 6000 chemických látek, z nichž mnohé jsou škodlivé a též karcinogenní.
Autor: Foto: scom, archiv

Bezdýmné alternativy

Základním předpokladem pro snížení škodlivin je odstranění procesu hoření. A právě v elektronických cigaretách ani v systémech, které tabák pouze zahřívají, k hoření tabáku a k jeho spalování nedochází.

Podle prof. Králíkové vapování, elektronické cigarety a zahřívaný tabák snižují zdravotní rizika kouření. „Odhaduje se, že je alespoň o devadesát pět procent méně rizikové než klasické kouření. Kuřáci kouří kvůli nikotinu, ale umírají kvůli zplodinám spalování, tabákový kouř obsahuje tisíce chemikálií. Pokud někdo nedokáže přestat užívat nikotin, je pro něj méně rizikové, když ho dostane bez spalování tabáku,“ uzavírá Králíková.

Klíče, které ničí v našem těle cizí zámky, to je podle doktora imunologie Jiřího Šinkory T buněčná imunita, která je zásadní pro boj těla s koronavirem, ale taky třeba s rakovinou.